Altı sigma ve envanter kayıtları üzerine bir uygulama
Six sigma and an application of inventory records
  1. Tez No: 9746
  2. Yazar: SEDAT ALTINAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya'da önemi her geçen gün artan Altı Sigma metodolojisi ülkemizde de son yıllarda kabul görmekte ve uygulayan úirketlerin sayısı artmaktadır. Hayata geçirilen AltıSigma projelerinden sonra elde edilen kazançların somut olarak ortaya konabilmesi, bu metodolojinin úirketler tarafından kabul görmesini kolaylaútırmaktadır. Bunun yanında úirketlerin yönetim kadrosundaki personelini Altı Sigma e÷itimi almıú adaylar arasından seçmeye baúlaması, bu programın benimsenmesini hızlandırmıútır. Bu do÷rultuda hazırlanan tez çalıúmasında, Altı Sigma'nın ne oldu÷u anlatılmıú, önemi vurgulanmıú, nasıl ve kimler tarafından uygulandı÷ı anlatılmıú ve son olarak örnek projeyle verilen teorik bilgiler prati÷e dökülmüútür. Kalekim Kimyevi Mad. San. ve Tic. A.ù.'de, ürün deposundaki kaydi-fiili stok farkını ortadan kaldırmak için yapılan örnek projede, problemli sürecin iyileútirilmesinin adım adım gösterilmesi, sonuçta istenen süreç yeterlili÷ine ulaúılması ve elde edilen kazancın finansal olarak ortaya konması Altı Sigma programının öneminin pekiúmesine katkıda bulunmuútur.
Özet (Çeviri)
The Six Sigma methodology's importance is increasing all over the world. This methodology is accepted and the number of companies which use this methodology is augmenting also nowadays in our country. Due to clearly accounting of the profits and the incomes of the applied projects, Six Sigma methodology's acceptance for the companies all over the World is getting easier. In addition, the speeding up of the employment of the managing personnels who are trained on Six Sigma methodology by the companies, increases the adoption to this methodology. In the thesis that is prepared on this manner, Six Sigma is explained, the importance is pointed out, the users and how this methodology is applied, are explained, and at last with an applied Project the theoretical knowledge is turned to practical knowledge. With the applied project for decreasing the problem of stock differences on product storage of Kalekim Kimyevi Mad. San. ve Tic. A.ù., the improving of faulty process is shown step by step, at last reaching the targeted process capabilities with financially betrayed incomes, strengthened the importance of Six Sigma methodology.