Group cohesiveness as a predictor of false memories and collaborative inhibition
Yanılgılı bellek ve ketlemenin grup kohezyonuyla olan ilişkisi
  1. Tez No: 163046
  2. Yazar: MÜJDE PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Özet Yanılgılı Bellek ve Ketlemenin Grup Kohezyonuyla olan İlişkisi Müjde Peker Bu çalışmada, grup içindeki kohezyonun yanılgılı bellek ve kollektif bellek performansına olan etkilerini araştırmak amaçlanmaktadır. Üç kişilik gruplar halindeki, 15 arkadaş, 14 sözde (gerçekten bir grup olmayan ancak analizlerde grup olarak varsayılan) ve 14 yeni kurulmuş gruba kategorik kelime listeleri gösterilmiştir. Arkadaş grubu ve yeni grup üyeleri kelimeleri birlikte hatırlarken, sözde grubun üyelerinden ayrı ayrı hatırlamaları istenmiştir (kontrol grubu). Daha sonra, katılımcılar hatırlıyorum/biliyorum yargıları ve bu yargılarına olan güvenlerini belirtmişlerdir. Arkadaş gruplarının grup hafızaları sözde gruplara göre daha düşük çıkarken, sözde gruplar ve yeni gruplar arasında böyle bir fark bulunmamıştır. Grup içi değişkenlik farklılıklarının da gösterdiği gibi, ara değişkenler olmadan kohezyonun grup üretkenliğine yol açtığı söylenemez. Kendi grubunun elemanlarının hatırladıkları ancak listede olmayan kelimelerin diğer grup elemanları tarafından benimsenmesi (social contagion) üzerine olan bulgular beklenilen yöndedir. Arkadaş gruplarında bu durum gözlenirken, yeni gruplarda bu etki görülmemiştir. Arkadaş grubu üyelerinin Hatırlıyorum/Biliyorum yargıları ve bu yargılarına olan güven değerlendirmeleri göstermiştir ki, arkadaş grubu üyeleri diğer grupların üyelerine kıyasla deneyin ilk aşamasında gördükleriyle görmedikleri arasında iyi bir ayrım yapamadığını göstermektedir. Sonuçlar, birbirlerini tanıyan insanların grup içinde birbirlerinin hatalarından etkilenebileceği ve bu hataları gerçekmiş gibi kabullenebileceği yönündedir. vi
Özet (Çeviri)
Abstract Group Cohesiveness as a Predictor of False Memories and Collaborative Inhibition. by Müjde Peker The aim of the present study is to look at the effects of cohesiveness on false memory creation, social contagion and collaborative inhibition. 15 friend, 14 ad hoc and 14 nominal three person groups saw categorical word lists. Friend and ad hoc group members were subject to collaborative recall, while nominal group members recalled these words alone (control group). Later, all participants received recognition judgments together with remember/know judgments and confidence ratings. Members of friend groups filled out a cohesiveness scale in the end. The findings on collaborative inhibition was contrary to expectations, such that friends engaged in collaborative inhibition whereas ad hoc groups did not. Together with the within group variability differences it was concluded that, without the moderating variables, cohesiveness does not necessarily lead to productivity. The findings on social contagion were in the expected direction, such that friend groups engaged in social contagion while ad hoc groups did not. Interestingly, the R/K judgments and confidence ratings of friend groups showed that friend group members are less able to make clear distinctions between what they saw and did not see in the first phase of the experiment. Overall, these results showed that people who know one another can be influenced by the mistakes of others in their group and accept these mistakes as actual truths.