Hafif beton üretimi
Production of lightweight concrete
- Tez No: 93700
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bor, oldukça geniş olan kullanım alanları ile vazgeçilmez bir endüstriyel hammadde olarak çok önemli bir maden haline gelmiştir ve bu önemi gün geçtikçe artmaktadır. Dünya bor rezervlerinin % 60 gibi büyük bir kısmı Türkiye'de bulunmaktadır. Bu nedenle cevherlerimizin en verimli şekilde üretilmesi ülkemiz açısından oldukça önemlidir. Bununla beraber her yıl yaklaşık % 30-50 nem ve % 10-12 B2O3 içeren 250 bin ton katı atık oluşmakta ve bunun yanında atık göletinde de aynı içerikli yaklaşık 4 milyon ton birikmiş katı atık bulunmaktadır. Bu atıkların teknolojik koşullara uygun olarak değerlendirilmesi hem ekonomik açıdan hem de çevrenin korunması bakımından ülkemiz için önemli bir prosestir. Bu çalışmada borik asit atıkları katılarak beton kalitesini yükseltmek ve dünyanın en zengin rezervine sahip olan Türkiye'deki bor minerallerinin kullanım alanları genişletme çabalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaçla bor mineralleri, bor bileşikleri, atıkları ve beton hakkında bilgiler toplanmıştır. Hafif betona % 3 ihtiva edecek şekilde borik asit atığı (laroks) katılarak elde edilen betonun priz başlangıcı, priz sonu ve basınç dayanımı özellikleri tespit edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Boron, with its spread using field is an important raw-material, which of importance increases day by day. Since the % 60 of world's boron resources are in Turkey, the productive using of these resources is so significant for our country. Every year 250.000 ton wet-waste including approximately % 10-12 B2O3 arises beside the 4 million ton so lid- waste which is accumulated in the lake of waste including the same percentage. The evaluation of these waste accordance with the technological circumtances is an essential process for Turkey in both economy and the protection of environment. In this study, the aim is to improve the quality of concrete by mixing it with larox and contribute to the exertions of expending the using fields of boron minerals in Turkey which has the richest reserve in the world. With this aim, information about boron minerals, production technologies of boron compounds and concrete has been gathered. The beginning of freezing, end of freezing, presure resistance features of the lightweight concrete obtained by adding larox to the including % 3 of B2O3, have been determined.