Organizasyonlarda performans değerlendirmede değerleyicinin etkisi
Rater effect by performance appraisal in organizations
- Tez No: 163065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Sanayi devrimi ile birlikte uzmanlık alanları çeşitlenmiş, organizasyonlar büyümüş ve insan gücünün önemi artmıştır. Kamu ve özel sektördeki organizasyonlar rekabet güçlerini korumak ve benzer organizasyonlar arasında fark yaratabilmek için çalışanlarının performanslarını arttıracak yöntemler geliştirmektedirler. Performansın arttırılabilmesi için öncelikle mevcut performansın Ölçülebilmesi gerekmektedir. Bunun için insan odaklı çağdaş yöntemler geliştirilmiştir. Amaçlara göre değerlendirme ve 360 derece değerlendirme yöntemleri hem değerleyicinin sübjektif etkisini azaltmaya çalışmakta, hem de işgörenleri daha yüksek performans göstermeye motive etmektedirler. Ülkemizde İşgörenlerin yetiştirilmesi, insan kaynağının kaliteli ve sürekli olması ile performansın ölçülmesi arasındaki bağlantının kurulmasına yönelik çalışmalar artarak devam etmektedir. Ancak bu konuda kamu sektöründe henüz arzu edilen seviyeye gelinememiştir. Değerleyicilerin kişisel özellikleri çoğu zaman değerlendirme sonuçlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Özel sektörde olduğu gibi kamu sektöründe de değerleyicinin kapasitesi ile sınırlı yöntemlerden vazgeçilmelidir. Performans değerlendirmesinin, yöneticilerin bir fonksiyonu mu, yoksa başlı başına bir yönetim aracı mı olması gerektiği üzerinde durulmalıdır. Performans değerlendirmesi, önümüzdeki yıllarda da önemini korumaya devam edecek, performans değerlendirme sonuçları çalışanların kalitesini yükseltmek yanında organizasyonlarda gizli kalmış insan gücü potansiyelini ortaya çıkarmakta önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the industrial revolution expedition fields increased, organizations groove and human power got more importance. The public and private firms start to look for new solutions to increase their employees performance for challenge with other firms. To increase the performance you must know the level at the mean time. Human centered modern methods developed for this. Appraisal according to aim and 360 degree appraisal, both systems aims to decrease the subjective effect of appraiser and increase the performance of the employee. The education of employees in our country depends on good quality and continious human resources connection between performance measurement goes on by increase. But at public firms the development isn't at that wanted level. The appraiser personality can change the solution in bad way. They must stop using appraiser centered systems at public firms as private firms. We must find out if performance appraisal is a management function or a single management way. Performance appraisal will protect its importance. Performance appraisal solutions have great importance to increase employees quality and find out the secret potential of work power.