Performans değerlendirmede 360 derece yöntemi ve bir kamu kuruluşunda yöneticilerde uygulaması
360 degrees method in performance evaluation system and application to managers in a public foundation
- Tez No: 211722
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Teknolojik gelişmelere bağlı olarak günümüz organizasyonlarında insan unsuru ve onun yönetimi daha ön plana çıkmıştır. Bu sebeple de organizasyonlarda en önem bu gücün yönetilmesi için güvenilirliği ve geçerliliği kanıtla değerlendirme sistemi gerekmektedir. Bu çalışmada bir kamu kuruluşunda kullanılan performans değerlendirme sistemi analiz edilmiş ve 360 0 performans değerlendirme sisteminin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Uygulanması düşünülen sistemin tasarımında da halen A.B.D ordusunda pilot çalışmaları devam eden değerlendirme formları kullanılmıştır. Mevcut sistemin analiz edilmesinden sonra da uygulanan alan araştırmasıyla da 360 derece değerlendirme sisteminin uygulanabilirliği araştırılmış, sonuçta uygulanan pilot çalışma ile sistemin uygulanabilirliği ispatlanmıştır. Uygulamalarda SPSS paket progra ır.
Özet (Çeviri)
In this study, performance evaluation system used in a public undation has been analysed and applicability of 360° performance evaluation ystem has been studied. In the design of this system to be applied, evaluation rms which are in pilot application in U.S. Army presently, have been used. After nalysis of present system, applicability of 360 degrees evaluation system has been earched by applied field study, and consequenlty, applicability of system has been erified by applied pilot study. SPSS package program have been used in pplications.