Performans değerlendirmede kullanılan geleneksel ve modern yöntemler: Kıyaslamalı bir değerlendirme
Traditional and modern methods used in performance evaluation: A comparative evaluation
  1. Tez No: 493974
  2. Yazar: ALTUĞ YENGİNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞA BAŞAR SARIİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzdeki işletmelerde, işletmeyi meydana getiren ana fonksiyon olan insan kaynağının etkin bir şekilde kullanılması, işletmelerin başarı ve başarısızlıklarını belirleyecek olan en önemli faktör olarak tanımlanmaktadır. İşletmeler elinde bulundurdukları insan kaynağını etkin bir biçimde kullanmaları durumunda hem rakipleri ile rekabet edebilecekler, hem de pazardaki paylarını artırarak sektörde iyi bir konuma gelebileceklerdir. Organizasyonlarda değişen beklenti ve gelişmelerle birlikte insan kaynaklarının önemi de giderek artmıştır. İşletmenin başarısının sürekliliği işgörenlerin başarısının sürekliliğine bağlıdır. Bu sürekliliğin, devam etmesi için yöneticilerin, işgörenlerin yetenekleri, zayıf ve güçlü tarafları ve performansı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Özetle işgörenin iş ile ilgili bütün konularda çok iyi şekilde tanınması gerekmektedir. İşgörenlerin performansıyla ilgili değerlendirmenin yapılması, yöneticilere bu konuların belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda, yapılan bu çalışmanın amacı; geleneksel ve modern yöntemler olarak sınıflandırılan performans değerlendirme yöntemlerinin özelliklerinin araştırılması ve bu yöntemlerin birbirleriyle kıyaslanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In today's business the effective use of human resources which is the basic function that makes up the businesses emerges as the most important factor that determines the successes and the failures of the firms. If businesses use human resources they own effectively, they could not only compete with opponents but also get a good position in the sector increasing their market share. The importance of human resources along with changing expectations and developments in organizations has increased more and more. Continuation of busines succsess depends on the continuity of the success of its employess. For he comtinuation of the this continuity, managers must have information about the ability, strengths and weaknesses, and performance of employess. In short, the staff must be known in all matters related to work. Making assessment related to performance of employess assist managers in the determinations of this matters. The aim of this study in this study in this context is to search for investigate the performance evaluation features which are classified as traditional and modern methods and to compare them with each other.