The role of political campaigns in the process of political marketing: The case of AK Party (justice and development party)
Siyasal pazarlama sürecinde siyasal kampanyaların rolü: AK Parti örneği
  1. Tez No: 219844
  2. Yazar: NADİRABEGİM MOMBEKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanlığın geliştirebildiği en ileri yönetim ve yaşam biçimi olan demokrasileri besleyen ve iktidarın kansız el değiştirebilmesini olanaklı kılan mekanizmanın adı seçimdir. Seçimler sayesinde, seçmenin inandığı ve güvendiği bir lider iktidara gelmekle kalmaz ama aynı zamanda sistem güçlenir; sistem dışında kalması gereken güçler kendi mevzilerine çekilirler.Seçim dönemlerinde seçmen kararının oluşturulmasında, ulusal ve uluslararası ortamın yanısıra, parti ve lider kadrosunun pazarlama kampanyaları da etkilidir. Seçim kampanyası adı da verilen bu kampanyalar, giderek profesyonel bir çizgiye oturmaya başlamıştır.Gerçekte, seçim kampanyalarında yapılan şey özü itibariyle fikirlerin pazarlanmasıdır. Seçim kampanyası, umut vaadeden bir siyasi lider, güven duyulan bir siyasi ekip, heyecan yaratan bir program sözkonusu olduğunda kazandırır.Stratejisi ne olursa olsun siyasetin pazarlaması; özgür seçimlerin mümkün olduğu demokrasilerde politikacıların görmezden gelebilecekleri bir araç olmaktan çoktan çıkmıştır ve iktidar oyununun artık olmadan olmazları arasındadır.Türkiye'de yapılan 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri, siyasi pazarlama konusunda öğretici derslerle doludur.Siyasal kampanyaların rolünün siyasal pazarlama süreci içerisinde yer almasını konu alan bu araştırmanın birinci bölümünde, siyaset, demokrasi, siyasi partiler, seçim süreci açıklanmıştır.İkinci bölümde ise siyasal iletişim, siyasal pazarlama, seçim kampanyası ve bunları tamamlayan konular ele alınmıştır.Üçüncü bölümde tezin birincil araştırmasının konusunu oluşturan Adalet ve Kalkınma Partisinin yapısı açıklanmıştır, parti lideri Recep Tayyip Erdoğan hakkında bilgiye yer verilmiştir.Dördüncü bölümde AK Parti'nin 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde uyguladığı siyasi halkla ilişkiler ve iletişim stratejilerine değinilmiştir.En son bölümde tezin birincil araştırması yer almakta olup, siyaset ile profesyonel anlamda bağı olan kişilerle derinlemesine yapılan görüşmeler sonucu AK Partinin halkla ilişkiler çalışmalarını şekillendirirken son derece modern ve etkili halkla ilişkiler enstrümanlarını kullandığı ve AK Parti yönetimi siyasi iletişim çalışmalarını yılın bütün dönemlerine yayarak kamuoyundaki itibarını ve gücünü korumaya çalıştığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most advanced type of governing and life style that has been developed by humanity up to so far is democracy and which is only possible by the mechanism of elections. By the means of elections, not only a leader/a governing party in which electorates have a faith in come to power, but also the political system strengthens, and the powers which could harm the political system are ousted.During election campaigns other than the national and international political environment, the communication strategies developed by the leadership of the political party is significantly influential on the decision-making process of the electorates. Election campaigns have become more professionalized in the recent years.Indeed, what is being carried out during such election campaigns is essentially the marketing of ideas. The election campaign can make a party win the elections only if it could able to promote a promising leader, in the case of a trustworthy team of politicians, and a vibrant party program.Whatever their strategy, in liberal democracies in which there are free elections, the marketing of political ideas have become an instrument that cannot be foregone in the game of politics.The general elections of July 2007 in Turkey are full of lessons that are about political campaigning.In the first part of the study election campaigns within the framework of political marketing is explained in relation with the concepts of politics, democracy, political parties, and election process.In the second part, political communication and marketing, election campaigns and issues that revolve around these concepts are discussed.In the third part, as a primary object of research, the structure of the Justice and Development Party (AK Party) and its leader Tayyip Erdoğan are to be explained.In the fourth section, the political public relations and communication strategies of the AK Party during the election campaign of 2007 are examined.In the final part of the thesis, on the basis of data that are obtained from the depth interviews with the experts who are engaged in politics, it is argued that the party has used very modern and effective instruments of public relations? methods and by extending such activities to the whole year, it succeeds to maintain its respectability and power.