Toplam kalite yönetiminde kalite ödül modelleri (bir uygulama)
Total quality management and quality awards (an application)
- Tez No: 163092
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNDE KALİTE ÖDÜL MODELLERİ (BİR UYGULAMA) Metin ÇEKMEGÜL Danışman:Doç.Dr. Atılhan NAKTİYOK 2005 -SAYFA: 154 Jüri: Prof.Dr. Dursun BİNGÖL Doç.Dr. Atılhan NAKTİYOK Y.Doç.Dr. Kerem KARABULUT Bu tezin amacı, öncelikle Toplam Kalite Yönetimi anlayışı ile kalite ödül modelleri hakkında bilgiler vermek ve Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin önemini ve bu fikri işletmelere benimsetmek amacıyla bir motivasyon ve özdeğerlendirme aracı olarak kullanılan kalite ödüllerinin önemini vurgulamaktır. Diğer bir amacı ise TKY'nin temel kriterlerinin işletmelerin performans sonuçlarına ne derecede etki ettiğini ortaya çıkarmaktır. Toplam Kalite Yönetimi'nin anlatıldığı birinci bölümde; TKY sisteminin kurulmasına yönelik yöntem, araç ve teknikler üzerinde durulmuş, Kalite Çemberleri, TKY'nin yararlan ve uygulamada karşılaşılabilecek güçlükler incelenmiştir, ikinci bölümde; Kalite Ödülleri'ne genel bir bakışın ardından, üç büyük kalite ödülü olan, Japonya Deming Ödülü, Amerika Malcolm Baldrige Ulusal Kalite Ödülü ve EFQM Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı Büyük Ödülü incelenmiş, ayrıca Avrupa Kalite Ödülü baz arınarak hazırlanan ve ülkemizde verilen TÜSİAD - KalDer Kalite Ödül Modeli de tanıtılarak, tüm ödül modelleri üzerinde genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, yapılan anket vasıtasıyla, kalite ödüllerinin Türkiye'de TKY uygulayan ve KalDer üyesi olan kuruluşlar tarafından ne derecede önemsendiği, ödül modellerinin yedi temel kriterinden hangisine veya hangilerine daha fazla önem verildiği ve bu kriterlerin işletmenin performans sonuçlarına ne derecede etki ettiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND QUALITY AWARDS (AN APPLICATION) Metin ÇEKMEGÜL Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Atılhan NAKTİYOK 2005 -PAGE: 154 Jury: Prof.Dr. Dursun BİNGÖL Assoc.Prof.Dr. Atühan NAKTİYOK Assist.Prof.Dr. Kerem KARABULUT The aim of this thesis is giving information about Total Quality Management models and emphasize the importance of quality awards that are used as a motivation and evaluation tool for consenting the philosophy of TQM to the enterprises. Another aim is to expose the basic criteria's of TQM effects over performance results of the enterprises. The first section, Total Quality Management; The system, tools and techniques about implementation of TQM system, Quality Circle, benefits of TQM, The problems while implementing TQM. The second section, after a brief of Quality Awards the three most important quality awards; Japanese Deming Award, American Malcolm Baldrige National Quality Award and EFQM Quality Management Organization Great Award and TÜSİAD - KalDer Quality Award based on Europe Quality Award are explained and there is a general evaluation over all the award models. At the practice section, there is a survey over the KalDer members using TQM. This survey exposes the importance of quality award for the participations, which criteria's of the seven basic criteria's are important for them and the effects of these criteria's over their performance results.