Türkiye'deki Yemenli gençlerin sosyalleşme süreçleri: İstanbul örneği
Socialization processes of Yemeni youth in Turkey: The case of Istanbul
- Tez No: 854084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSLAM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sosyalleşme, bireylerin toplumlarına entegre olmalarını sağlayan kültürel ve sosyal normları nasıl öğrendiklerine dair hayati bir süreçtir. Bu süreç, kişisel kimlik ve sosyal farkındalık geliştirmenin merkezinde yer alıp davranışların, değerlerin ve inançların oluşmasına katkıda bulunmaktadır. Sosyalleşme aile, okul ve medya gibi çeşitli kurumlar aracılığıyla gerçekleşir ve hayatın farklı aşamalarına uzanan sürekli bir süreçtir. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'deki Yemenli gençlerin sosyalleşme süreçlerini anlamayı amaçlamıştır. Çalışma aynı zamanda çeşitli sosyal kurumların sosyalleşme sürecindeki rolünü anlamayı ve Türkiye'deki Yemenli gençlerin sosyal entegrasyonunu, kimlik oluşumunu ve kültürel adaptasyonunu etkileyen çoklu faktörleri vurgulamayı amaçlamıştır. Sosyal refah kurumlarının rolü incelenmiştir. Aynı zamanda, Yemen ve Türk kültüründeki ortak faktörler ve Yemenli gençlerin Türk toplumuna ne ölçüde uyum sağladıkları ele alınmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılıp derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme, İstanbul'un farklı bölgelerinden örneklem tarzında seçilen 30 Yemenli genç ile gerçekleştirilmiş ve görüşmelerin sonuçları betimsel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları, sosyalleşme mekanizmasının bireyin gelişimindeki önemine işaret etmektedir; zira sosyal, kültürel ve çevresel faktörler bu mekanizmayı etkilemektedir. Yemenli ailenin hayati rolü; bireyin topluma uyum sağlamasında, sosyal etkileşimde ve Yemenli kimliğine bağlılık konusunda kritik faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Gönüllülük ve sosyal ilişkiler kurmak, gençlerin olgunlaşmasına katkıda bulunmaktadır. Yemenli öğrencilerin; Türkiye'deki deneyimleri, pozitif ve kişisel gelişimleri ile;“ırkçılık”gibi zorluklar karşısında farklı etkilere sahip olduğu saptanmaktadır. Görüşler, Yemen ve Türk toplumları arasındaki gündelik iletişimi, Türkçe öğrenerek ve Türk kültürünü anlayarak geleceğe uyum sağlama konusundaki iyimserliği ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Socialization is a vital process concerning how individuals learn cultural and social norms that enable their integration into societies. This process is central to developing personal identity and social awareness and contributes to the formation of behaviors, values, and beliefs. Socialization occurs through various institutions such as family, school, and media, and it is a continuous process spanning different stages of life. In this context, this study aimed to understand the socialization processes of Yemeni youth in Turkey. The study also aimed to understand the role of various social institutions in the socialization process and highlight the multiple factors influencing the social integration, identity formation, and cultural adaptation of Yemeni youth in Turkey. The role of social welfare institutions was examined. Additionally, common factors in Yemeni and Turkish cultures and the extent to which Yemeni youth adapt to Turkish society were discussed. Qualitative research methodology was employed in this study, utilizing in-depth interview techniques, with questions planned and prepared in interview format. However, when further information or analysis was required, participants were asked some sub-questions. The interviews were conducted with a sample of 30 Yemeni youth selected in a sample style from different regions of Istanbul, and the results of the interviews were evaluated using descriptive analysis. The findings of the study indicate the importance of the socialization mechanism in individual development, as social, cultural, and environmental factors influence this mechanism. The vital role of the Yemeni family emerges as the most critical factor in guiding individuals in adapting to society and in directing social interaction and loyalty to the Yemeni identity. Volunteering and establishing social relationships contribute to the maturity of youth. The experiences of Yemeni students in Turkey show different effects between positivity and personal development and challenges such as“racism.”The opinions expressed demonstrate optimism regarding future adaptation by fostering everyday communication between Yemeni and Turkish societies, learning Turkish, and understanding Turkish culture.