L1 use in beginner level EFL speaking classes and its effect on elementary level students' oral performance
Düşük düzey konuşma derslerinde ana dil kullanımı öğrencilerin konuşma performanslarına etkisi
- Tez No: 163144
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANDAN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İİ DOKTORA TEZ ÖZÜ DÜŞÜK DÜZEY KONUŞMA DERSLERİNDE ANA DİL KULLANIM VE ANA DİL KULLANIMININ ÖĞRENCİLERİN KONUŞMA PERFORMANSLARINA ETKİSİ G.Müge KANATLAR Yabancı Diller Eğitimi Anabilim Dalı İngiliz Dili Eğitimi Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2004 Danışman: Doç. Dr. Handan Yavuz ingilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda ana dil kullanımı bir çok araştırmacının dikkatini çekmektedir. Bu konuyla ilgili çalışmalar genellikle ana dil kullanımına karşı olan tavırlar, ana dilin kullanıldığı yerler ve nedenleri üzerine odaklanmıştır. Bu çalışma üç temel soruyu araştırmıştır: a) başlangıç düzeyindeki konuşma derslerinde, öğretmenler ve öğrenciler ana dili ne zaman ve neden kullanıyor? b) konuşma derslerinde, önerilen yerlerde ana dil kullanılması başlangıç-üstü düzeydeki öğrencilerin konuşma performanslarını etkiliyor mu? ve c) konuşma derslerinin tamamen İngilizce yapılması başlangıç-üstü düzeydeki öğrencilerin konuşma performanslarım etkiliyor mu? Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, veriler gözlemler, anketler ve yan yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. 7 konuşma dersi okutmanına ve 266 başlangıç düzeyindeki öğrenciye, konuşma derslerinde Türkçe kullandıkları yerler ve nedenleriyle ilgili anketler verilmiştir. İlk aşamanın sonuçlan okutmanlarla öğrencilerin farklı yerlerde Türkçe kullandıklarını göstermiştir. Hem okutmanların hem öğrencilerin Türkçe kullanmasını etkileyen en önemli faktörün öğrencilerin İngilizce'deki sınırlı bilgisi olduğu da bulunmuştur. İkinci aşamada, öğrencilerin konuşma performanslarım, önerilen yerlerde ana dilin kullanıldığı konuşma derslerinin mi yoksa derslerin tamamen İngilizce yapıldığı konuşma derslerinin mi etkilediğini bulmak için, 65 öğrenci, 9 haftalık bir uygulamanın öncesi ve sonrasında sözlü mülakatlara alınmıştır. Her iki gurubun da konuşma performanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Use of native language (LI) in English as a foreign language (EFL) classes has attracted the attention of many researchers. The related studies usually focused on attitudes towards LI use, occasions of and reasons for LI use. This study investigated three main questions: a) when and why is LI used in beginner level speaking classes?, b) Do 'suggested LI use' speaking classes affect elementary level students' oral performances? and c) Do 'English-only' speaking classes affect elementary level students' oral performances? The investigation was conducted in two phases. In Phase 1, the data were collected through observations, questionnaires and semi-structured interviews. 7 instructors and 266 students were given questionnaires about the occasions of and reasons for their use of Turkish in speaking classes. The results showed that instructors and students used Turkish on different occasions. It was also found that students' limited knowledge in English was the most influential factor that affected both instructors and students to use Turkish. In Phase 2, to determine whether 'suggested LI use' or 'English-only' speaking classes affect students' oral performances before and after the nine-week treatment, 65 students were taken pre- and post-test interviews. The oral performances of neither group showed any significant difference.