Hipertiroidi hastalarında hemoreolojinin değerlendirmesi ve tedavinin hemoreolojik parametrelere etkilerinin incelenmesi
Investigation of hemorheology in patients with hyperthyroidism and evaluation of the effects of treatment on hemorheological parameters
  1. Tez No: 730710
  2. Yazar: SENA EBRU ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada; yetişkin hipertiroidi hastalarında görülebilecek hemoreolojik değişimlerin, eritrosit deformabilitesi (ED), eritrosit agregasyonu (EA), tam kan viskozitesi (TKV), plazma viskozitesi (PV) ve tam kan sayımı parametreleri üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca hipertiroidi tedavisinin bu parametreler üzerindeki etkisinin incelenmesi de hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 55 yeni tanı almış hipertiroidi hastası dahil edildi. Bunlardan 36'sı klinik hipertiroidi, 19'u subklinik hipertiroidi hastası idi. Kontrol grubu olarak çalışmaya 66 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalardan tedavi öncesinde kan örneği alınarak rutin biyokimyasal testler ile hematokrit, ED, EA, PV, TKV değerleri çalışıldı. Hastaların hemoreolojiyle ilgili değerleri kontrol grubu verileriyle kıyaslandı. Tedavi sonrası ötiroid hale gelen klinik hipertiroidi hastalarından tekrar kan örnekleri alınarak hemoreolojik parametrelere bakıldı. Tedavinin etkileri, tedavi öncesi ve sonrası veriler kıyaslanarak gösterilmek istendi. Bulgular: Tedavi sonrası hastaların maksimum uzama indeksi(EImax) değerlerinde tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde azalma olduğu tespit edildi (p=0,045). Agregasyon indeksi, hasta gruplarında kontrol grubuna göre artış (p0,05). Sonuç: Hipertiroidi kanın EA, PV, TKV değerlerini etkilemektedir. Bu etkinin oluşmasında eritrositlerde meydana gelen yapısal değişiklik ve plazma protein konsantrasyonlarındaki artış rol oynayabilir. Bunun yanında Metimazol tedavisi kemik iliğinde öncül hücreleri baskılayarak periferik dolaşımda yaşlı eritrositlerin baskın olmasına yol açarak eritrosit deformabilitesini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the changes in hemorheological properties via erythrocyte deformability (ED) and aggregation (EA), whole blood viscosity (WBV) and plasma viscosity (PV) in hyperthyroidism patients. In addition, the effect of anti-thyroid treatment on blood rheology was also studied. Material-methods: Fifty-five patients with hyperthyroidism were included in our study. Thirty-six of which was diagnosed with overt hyperthyroidism while 19 of which presented with subclinical hyperthyroidism. Sixty-six healthy individuals included in the control group. Hematocrit, ED, EA, PV and WBV values were measured before treatment. Hemorheological values of the patients were statistically compared with the control group. The impact of treatment on hemorheology investigated by comparing before and after treatment results of overt hyperthyroidism. Results: Maximum elongation index (EImax) was statistically decreased after treatment (p:0,045).