1996-2003 yılları arasında 93 Prematür Telarşlı hastanın değerlendirilmesi
Evaluation of 93 patients with Premature Thelarche between 1996-2003
  1. Tez No: 777641
  2. Yazar: BELGİN EMİNE USTA GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Meme gelişiminin diğer puberte bulguları olmaksızın sekiz yaşından önce ortaya çıkmasına prematür telarş (PT) denir. Klinik olarak iki yaşın altındaki çocuklarda tek ya da iki yanlı iyi huylu izole meme dokusu gelişimi sıklıkla görülmektedir. Meme gelişiminin değerlendirilmesinde, 1962 yılında Tanner tarafından yapılan evrelendirme kullanılmaktadır. Literatürde İdiopatik prematüre telarş vakalarının seyri ve özellikleri konusunda çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu araştırmada Dr Sami Ulus Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrin Bilim Dalı 1996-2003 yılları arasında erken meme gelişimi nedeniyle başvuran 93 hastada IPT, GPP, Gri bölge tanı dağılımının belirlenmesi; tanı gruplarının özelliklerinin saptanması: her bir tanı grubunda bu özelliklerin başvuru yaşlarına göre farklılık gösterip göstermediğinin denetlenmesive Gri Bölgedeki olgularıntedavi endikasyonunun sorgulanması amacıyla retrospektif olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The appearance of breast development before the age of eight without other signs of puberty is called premature thelarche (PT). Clinically, unilateral or bilateral benign isolated breast tissue development is frequently observed in children under the age of two. The staging made by Tanner in 1962 is used in the evaluation of breast development. There are very few studies in the literature on the course and characteristics of idiopathic premature thelarche cases. In this study, determination of IPT, GPP, Gray zone diagnosis distribution in 93 patients who were admitted to Dr. Sami Ulus Pediatrics and Diseases Hospital, Department of Pediatric Endocrine, Department of Pediatric Endocrine between 1996-2003 due to early breast development; determining the characteristics of the diagnosis groups: it was done retrospectively to check whether these characteristics differ according to the age of presentation in each diagnosis group and to question the treatment indication of the cases in the Gray Zone.