Sarkoidoz tanılı hastalarda bronkoalveoler lavaj (BAL)'daki CD4/CD8 lenfosit oranının steroid tedavisi yanıtına etkisi var mıdır?
Does the CD4/CD8 lymphocyte ratio in bronchoalveolar lavage (BAL) affect steroid treatment response in patients with sarcoidosis?
- Tez No: 882495
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ARINÇ, DR. LALE SERTÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Sarkoidoz, etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış, multisistemik granülomatöz bir inflamatuar hastalıktır. Tedavi seçenekleri arasında kortikosteroidler genellikle ilk tercih edilen tedavi yöntemidir. Bronkoalveoler lavajda (BAL) CD4/CD8 lenfosit oranı, sarkoidoz tanısı konmuş hastalarda inflamasyonun analizinde yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Bu çalışmanın amacı, sarkoidoz tanısı almış ve Bronkoalveolar Lavaj (BAL) yapılmış hastalarda altı aylık steroid tedavisinin klinik, biyokimyasal, spirometrik ve radyolojik bulgular üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Sarkoidoz hastalarında BAL sıvısı CD4/CD8 lenfosit oranının tedavi yanıtı ile olan ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016- Şubat 2024 tarihleri arasında SBÜ Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sarkoidoz tanısı almış, tanıda Bronkoalveolar Lavaj (BAL) yapılmış ve steroid tedavisi başlanmış olan 83 hasta çalışmaya alındı. Hastaların Bronkoalveoler Lavajları incelenerek CD4/CD8 lenfosit oranına göre 3.5 ve üzerinde olanlar, 3.5'in altında olanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların başlangıç başvuru akciğer grafileri ile altı aylık steroid tedavisi sonrası akciğer grafileri bir radyolog tarafından değerlendirildi. Brixia Modifiye Akciğer Grafisi Skorlama Sistemi ile akciğer grafilerindeki infiltrat ve konsolidasyonlara göre radyolojik skorlamaları yapıldı. Hastaların tedavi yanıtı Kombine Klinik Skorlama'nın modifiye haline göre üç alt gruba göre değerlendirildi. Hastaların tedavi öncesi ve altı aylık tedavi sonrası akciğer fonksiyonu (SFT'de FVC % beklenende ≥ %5 artış ya da DLCO % beklenende ≥ %5 artış görülmesi 1 puan, diğer değişimler 0 puan), semptomlar (tedavi öncesi ve sonrası semptomlar sorgulandığında nefes darlığı ve öksürükte azalma için 1 puan, artma ya da stabil kalma için 0 puan) ve radyolojisi (tedavi öncesi ve altı aylık tedavi sonrası çekilen PA Akciğer grafilerinin Brixia Modifiye Akciğer Grafisi Skorları karşılaştırılarak skorlarda azalma varsa 1 puan, aynıysa ya da artmışsa 0 puan) kıyaslanarak her hastanın skoru hesaplandı. Toplam skorlar 0-3 arasındaydı. 2-3 puan; tedavi yanıtı, 0-1 puan ise; tedavi yanıtsızlığı olarak değerlendirildi. Hastaların poliklinik başvurularında demografik özellikleri, ek hastalıkları, klinik semptomları, sigara öyküleri, radyolojileri, laboratuvar parametreleri, steroid yan etkileri, spirometri değerleri (SFT ve DLCO) araştırıldı ve tüm bu veriler iki grup arasında karşılaştırıldı. Veriler hastane otomasyon sisteminden elde edildi ve geriye dönük incelendi. Bulgular: BAL'da CD4/CD8 lenfosit oranı ≥3.5 olan grupta 41 hasta(%49), 0.05). Her iki grupta da en sık tanı yöntemi Bronkoskopik işlemlerleydi. CD4/CD8 lenfosit oranı ≥3.5 olanlarda 16'sı(%39) FOB ile ve 15'i(%37) EBUS ile olmak üzere 31'inde(%76) bronkoskopik işlemlerle; 0.05). Brixia Modifiye Akciğer Grafisi Skorlaması'na göre CD4/CD8 lenfosit oranı ˂3.5 olanlarda 28(%67) hastada hafif tutulum gözlenirken, 14(%33) hastada şiddetli tutulum olduğu görüldü. CD4/CD8 lenfosit oranı ≥3.5 olanlar değerlendirildiğinde 24(%58) hastada hafif tutulum, 13(%32) hastada orta tutulum, 4(%10) hastada ise şiddetli tutulum vardı Tedavi yanıtını değerlendirmede kullandığımız modifiye kombine klinik skora göre tedaviye yanıtı olan (2-3 puan) CD4/CD8 lenfosit oranı ≥3.5 olanlarda 28(%68) hasta, tedaviye yanıtsız olan (0-1 puan) 13(%32) hasta saptanırken;
Özet (Çeviri)
Objective: Sarcoidosis is a multisystemic granulomatous inflammatory disease of unclear etiology. Among treatment options, corticosteroids are usually the first choice of therapy. CD4/CD8 lymphocyte ratio in bronchoalveolar lavage (BAL) is a widely used technique to analyze inflammation in patients with sarcoidosis. The aim of this study was to evaluate the effects of six months of steroid therapy on clinical, biochemical, spirometric and radiologic findings in patients with sarcoidosis who underwent Bronchoalveolar Lavage (BAL). The relationship between BAL fluid CD4/CD8 lymphocyte ratio and treatment response in sarcoidosis patients was statistically analyzed. Materials and Methods: Between January 2016 and February 2024, 83 patients who were diagnosed with sarcoidosis at SBÜ Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, who underwent Bronchoalveolar Lavage (BAL) at diagnosis and started steroid treatment were included in the study. Bronchoalveolar lavages of the patients were analyzed and divided into two groups according to CD4/CD8 lymphocyte ratio: those with a CD4/CD8 lymphocyte ratio of 3.5 and above and those with a CD4/CD8 lymphocyte ratio of less than 3.5. Initial admission chest radiographs and chest radiographs after six months of steroid treatment were evaluated by a radiologist. Radiologic scoring was performed according to infiltrates and consolidations on chest radiographs using the Brixia Modified Chest X-ray Scoring System. Treatment response of the patients was evaluated in three subgroups according to the modified version of the Combined Clinical Scoring. Lung function before and after six months of treatment (1 point for ≥ 5% increase in FVC % expected or ≥ 5% increase in DLCO % expected on SFT, 0 points for other changes), symptoms (1 point for decrease in shortness of breath and cough when asked about symptoms before and after treatment, The score of each patient was calculated by comparing the Brixia Modified Chest X-ray Scores of the PA chest radiographs taken before and six months after treatment (1 point if the scores decreased, 0 point if the scores remained the same or increased). Total scores were between 0-3. A score of 2-3 points was considered as treatment response and 0-1 point as treatment non-response. Demographic characteristics, comorbidities, clinical symptoms, smoking history, radiology, laboratory parameters, steroid side effects, spirometry values (SFT and DLCO) were investigated and all these data were compared between the two groups. Data were obtained from the hospital automation system and analyzed retrospectively. Results: There were 41 patients (49%) in the group with a CD4/CD8 lymphocyte ratio of ≥3.5 and 42 patients (51%) in the group with a ratio of 0.05). Bronchoscopic procedures were the most common diagnostic modality in both groups. In those with CD4/CD8 lymphocyte ratio ≥3.5, 31 (76%) were diagnosed by bronchoscopic procedures, 16 (39%) by FOB and 15 (37%) by EBUS; in those with CD4/CD8 lymphocyte ratio 0.05 in all). According to Brixia Modified Chest X-ray Scoring, mild involvement was observed in 28(67%) patients with CD4/CD8 lymphocyte ratio ˂3.5, while 14(33%) patients had severe involvement. When CD4/CD8 lymphocyte ratio ≥3.5 was evaluated, 24(58%) patients had mild involvement, 13(32%) had moderate involvement and 4(10%) had severe involvement. According to the modified combined clinical score we used to evaluate treatment response, 28(68%) patients with a CD4/CD8 lymphocyte ratio of ≥3.5 had a response to treatment (2-3 points), 13(32%) had no response to treatment (0-1 point), and 21(50%) and 21(50%) patients with a CD4/CD8 lymphocyte ratio of