Ayak beşinci parmağındaki phalanx medialis ve distalislerin birleşme oranının radyo-anatomik olarak incelenmesi
The fusion rates of the middle and distal phalanges in the toe, the radio-anatomic study
  1. Tez No: 163224
  2. Yazar: MELİHA UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YASİN ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
II. ÖZET Bu çalışmada, beşinci ayak parmağına ait medial ve distal phalanx'ların birleşme oranının araştırılması amacıyla, Bolu yöresinde yaşayan ve farklı şikayetlerle İzzet Baysal Devlet Hastanesi Ortopedi polikliniğine başvuran, yaşlan 2 ila 70 arasında değişen 110'u kadın 90'ı erkek olmak üzere toplam 200 hastanın 225 ayak radyogramı (olgu) kullanıldı. Elde edilen 225 olgu üzerinde ayağın 5. parmağına ait parmak kemiklerinin genel birleşme oranı, sağ ve sol ayaktaki farklılıklar, cinsiyet ile yaş gruplarına göre ortaya kondu. Değerlendirmeye alınan 225 olgunun 126 tanesi kadına, 99 tanesi erkeğe ait olup bunların 118 tanesi sağ, 107 tanesi sol ayak şeklindeydi. Çalışmaya dahil edilen kişilerin, ayak parmağındaki birleşme oranlarının yaş ile ilgisinin araştırılabilmesi için - 0-14, 15-29, 30-44, 45 yaş ve üstü - olmak üzere dört grup oluşturuldu. Elde edilen sonuçlara göre; 225 olgunun 99'unda ayağın 5. parmağına ait phalanx medialis ve distaiis'lerde birleşme (distal symphalangism) meydana geldiği gözlendi (%44.0). Sağ ayağa ait 118 olgunun 45'inde (%38.1), sol ayağa ait 107 olgunun 54'ünde (%50.5) kaynaşma görüldü. Distal symphalangism, kadınlarda 60 olguda (%47.6), erkeklerde 39 olguda (%39.4) tespit edildi. Yaş gruplarının röntgen filmlerinde ayağın 5. parmağına ait medial ve distal phalanx'ların birleşme durumları incelendiğinde, 0-14 yaş grubuna ait 29 olgunun 4'ünde (%13.8), 15-29 yaş grubuna ait 60 olgunun 28'inde (%46.7), 30-44 yaş grubuna ait 86 olgunun 44'ünde (%51.2), 45 yaş ve üstü grupta ise 50 olgunun 23'ünde (%46.0) kaynaşma görüldü. VI
Özet (Çeviri)
I. ABSTRACT THE FUSION RATES OF THE MIDDLE AND DISTAL PHALANGES IN THE FIFTH TOE, THE RADIO- ANATOMIC STUDY In this study, in order to find out the rate of distal symphalangism in the fifth toe, 225 foot X-rays of 200 patients (110 female and 90 male) between the ages of 2 and 70, who reported to the Orthopedics Clinic of İzzet Baysal State Hospital for various ailments, have been used. The rate of fusion of the bones in the fifth toe changes, depending on the differences between the right and left feet and on the gender and age groups. Out of these 225 cases, 126 belong to female patients, and 99 belong to male patients. And 118 of them are right foot, and 107 of them are left foot radiograms. In order to find out the relationship between the rate of fusion and the age, four age groups - 0-14, 15-29, 30-44, 45 and above - have been formed. The result shows that there is this case of fusion of middle and distal phalanges in the fifth toe (symphalangism) in 99 cases out of 225 (44.0%). The fusion has been observed in 45 right foot cases (38.1%) out of 118 and in 54 left foot cases (50.5%) out of 107. The relationship between the fusion and gender has been studied, and fusion has been observed in 60 cases (47.6%) out of 126 female ones and in 39 cases (39.4%) out of 99 male ones. Upon studying the age groups, distal symphalangism in the fifth toe has been observed in 4 cases (13.8 %) out of 29 in the 0-14 group, in 28 cases (46.7%) out of 60 in the 15-29 group, in 44 cases (51.2%) out of 86 in the 30-44 group and in 23 cases (46.0%) out of 50 in the 45 and above- group.