Ultrasonografide genişletilmiş görüntü alanı (EFOV) tekniğinin etkinliği
Effectiveness of extended field of view ultrasonography technique
  1. Tez No: 163285
  2. Yazar: FİGEN EKSERT İRKILATA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
49 VII. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada, farklı olgularda konvansiyonel B-mod ultrasonografi (US) ve genişletilmiş görüntü alanı (extended field of view“EFOV”) ultrasonografi teknikleri kullanılarak alınan görüntülerin karşılaştırılması ve EFOV tekniğinin etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs-Ekim 2005 tarihleri arasında yaşları 1-83 (ort. 47±18,3) arasındaki 60 olguya ait (32 erkek, 28 kadın) toplam 61 lezyon çalışmaya dahil edildi. Tüm lezyonlar konvansiyonel B-mod ve EFOV ultrasonografi ile incelendi. Alınan görüntüler daha sonra ultrasonografi alanında deneyimli iki radyolog tarafından, birbirlerinden bağımsız olarak lezyon karakterizasyonu ve lezyonlar ile komşu anatomik yapılarla olan ilişkileri yönünden değerlendirildi ve skorlama yapıldı. Skorlar Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı. Gözlemciler arasındaki uyumluluk kappa istatistiği ile araştırıldı. BULGULAR: Wilcoxon testi ile hem lezyon karakterizasyonu, hem de lezyon ile komşu anatomik yapıların ilişkisinin gösterilmesi yönlerinden EFOV ultrasonografinin konvansiyonel B-mod ultrasonografiye göre üstün olduğu (p=0.000) belirlendi. Kappa skoru gözlemciler arasında orta-iyi derecede uyumluluk gösterdi (0.186-0.454). SONUÇ: Genişletilmiş görüntü alanı tekniği kullanılarak; pratik ve kısa süre içinde gerçekleştirilen inceleme sonucunda, lezyon ve komşu anatomiyi içeren bilgilerin tek bir görüntü içinde ortaya koyulması mümkün olur. Teknik, ultrasonografinin en önemli dezavantajlarından biri olan sınırlı görüntü alanı sorununu ortadan kaldırır ve tanıya ek katkı sağlar. EFOV US tekniğinin giderek daha da gelişmesi ve uygulanmasının kolaylaşması ile kullanılabileceği endikasyonlar da artacaktır.
Özet (Çeviri)
50 VIII. SUMMARY PURPOSE: The aim of this study is to compare the imaging findings of various lesions determined by B-mode ultrasonography (US) and extended field of view (EFOV) US and to evaluate the effectiveness of EFOV US. MATERİALS AND METHODS: This study is carried out between May - September 2005, 60 patients (32 male, 28 female) 61 lesions in were included in the study. The ages at the patients were between 1-83 years (mean 47±18,3). All lesions were examined with conventional B-mode and EFOV. The findings were evaluated by two radiologists, who are experienced in US. Sonography they were scored all of the imaging for lesion and the characterization relationships with surrounding tissues. Wilcoxon test was used for statistical analysis. Kappa scores were calculated to assess inter-observer aggrement. RESULTS: Wilcoxon test showed that EFOV sonography is superior to B-mode imaging for both lesion characterization and determination of its relationships wth neighboring (p=0.000). Kappa scores reflected moderate to good interobserver correlation (0.186-0.454). CONCLUSION: By using EFOV sonography, the information about the lasion and its relationships with neighboring structures can be revealed practically and easily. This technique overcomes the problem of limited field of view, which is are of the most important desadvantages of B-mode sonography. With further improvements and easier application EFOV sonography may be more widely utilized.