Çocuklarda aşırı aktif mesanede idrar mikrobiyotasının değerlendirilmesi
Evaluation of the urinary microbiota in children with overactive bladder
- Tez No: 1004855
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ELİÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesane (AAM) tanılı 5–12 yaş aralığındaki çocuklarda idrar mikrobiyotasının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif olgu–kontrol tasarımlı çalışmaya 23 AAM (16 kız, 7 erkek; yaş ort. 8,7 yıl) ve 24 sağlıklı kontrol (10 kız, 14 erkek; yaş ort. 8,5 yıl) alındı. AAM grubuna anamnez, fizik muayene, işeme ve gaita günlükleri, üroflowmetri ve ultrasonografi yapıldı; postmiksiyonel rezidü (PMR) Uluslararası Çocuk Kontinans Topluluğu (ICCS) kılavuzuna göre tanımlandı. Semptom şiddeti İşeme Bozuklukları Semptom Skoru (İBSS), yaşam kalitesi Çocuklarda Üriner İnkontinansa Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (PIN-Q-TR) ile değerlendirildi. Orta akım idrar örneklerinde genişletilmiş kantitatif kültür ve 16S rRNA gen dizileme uygulandı. Alfa çeşitlilikte Pielou's Evenness, Faith's Phylogenetic Diversity, Observed Features ve Shannon Entropy indeksleri; beta çeşitlilikte Bray–Curtis uzaklık matrisi ile temel koordinatlar analizi (PCoA) kullanıldı. Diferansiyel bolluk analizi multivaryant genel lineer modeller aracılığıyla (MaAsLin2) yapıldı. Anlamlılık p<0,05 ve q<0,25 idi. Bulgular: İBSS ortalaması 14,4±7,9 (min–maks: 4–29; medyan 13), PIN-Q-TR ortalaması 25,8±14,9 (min–maks: 4–53) idi. Genişletilmiş kültürde, AAM tanılı 5 olguda düşük koloni yoğunluğunda Aerococcus, Lactobacillus ve Staphylococcus üremesi saptanırken, kontrol grubunda üreme izlenmedi. Alfa çeşitlilik indeksleri açısından istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı. Beta çeşitlilik analizinde mikrobiyal taksonomik profil cinsiyete göre belirgin kümelenme gösterdi. Hasta grubunda Fusobacteriota, Firmicutes, Clostridia ve Peptostreptococcales–Tissierellales artışı, yüksek PMR'de Enterobacterales, Clostridiales ve Peptostreptococcales–Tissierellales artışı, erkeklerde hastalarda Campylobacterota, Fusobacteriota ve Streptococcus anginosus artışı saptandı. Sonuç: Çocuklarda AAM'de semptomlar yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Alfa çeşitlilik korunmakla birlikte, AAM ve artmış PMR varlığında bazı anaerob taksonların bolluğunda artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the urinary microbiota in children with overactive bladder (OAB) aged 5–12 years. Materials and Methods: This prospective case–control study included 23 children with OAB (16 girls, 7 boys; mean age 8.7 years) and 24 healthy controls (10 girls, 14 boys; mean age 8.5 years). The OAB group underwent history, physical examination, voiding and bowel diaries, uroflowmetry, and ultrasonography. PVR was assessed according to International Children's Continence Society (ICCS) criteria. Symptom severity was assessed by Dysfunctional Voiding Symptom Score (DVSS), and quality of life, Pediatric Incontinence Questionnaire (PIN-Q-TR). Midstream urine samples underwent expanded quantitative culture and 16S rRNA gene sequencing. Alpha diversity (Pielou's evenness, Faith's phylogenetic diversity, observed features, Shannon index) and beta diversity (Bray–Curtis, PCoA) were analyzed. Differential abundance was evaluated using multivariable generalized linear models (MaAsLin2), with significance set at p<0.05 and q<0.25. Results: Mean DVSS was 14.4±7.9 (range 4–29; median 13) and mean PIN-Q-TR score was 25.8±14.9 (range 4–53). Expanded culture identified low-colony-count Aerococcus, Lactobacillus, and Staphylococcus in 5 OAB patients, with no detection in controls. Alpha diversity did not differ between groups. Beta diversity showed clustering by sex. The OAB group demonstrated increased relative abundance of Fusobacteriota, Firmicutes, Clostridia, and Peptostreptococcales–Tissierellales. Elevated PVR was associated with increased Enterobacterales, Clostridiales, and Peptostreptococcales–Tissierellales. Among boys with OAB, Campylobacterota, Fusobacteriota, and Streptococcus anginosus were increased. Conclusion: In children, OAB symptoms impair quality of life. Although alpha diversity was preserved, OAB and elevated PVR were associated with alterations in anaerobic taxa.