Hipertansif gebelerde, maternal ve umbilikal kordon kanı ile anne sütünde oksidatif stres seviyeleri ve total antioksidan kapasitelerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 163458
  2. Yazar: MERAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET HARMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Çalışmamızda, preeklamptik gebeler ile kronik hipertansif gebelerde, anne kanı, umbilikal kordon kam ve sütteki oksidatif stres ve total antioksidan statüsün düzeylerini belirlemeyi amaçladık. Çalışma grubuna 50 hipertansif gebe ve kontrol grubu olarak 60 sağlıklı gebe dâhil edildi. Hipertansif ve sağlıklı gebelerden doğum öncesi venöz kan örnekleri ile doğumdan hemen sonra umbilikal kordon kan örnekleri heparinli tüplere alındı. Anne sütü örnekleri postpartum 1., 2. veya 3. gün alındı. Total peroksit, oksidatif stres indeksi, total antioksidan kapasite ve sülfidril düzeyleri değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme SPSS 11.0 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, our aim was to determine the levels of oxidative stress and total antioxidant status in mother's blood, umblical cord blood and human milk in preeclamptic and chronic hypertensive pregnant women. We included 46 hypertensive pregnant women for study group and 60 healthy pregnant women for control group in this study. Venous blood samples were taken from hypertensive and from healthy pregnant women from umblical cord; before delivery and after delivery. Maternal milk samples were collected postpartum 1., 2. and 3. days. Total peroxide, oxidative stress index, total antioxidant capacity and sulphidril levels were evaluated. For statical assessment SPSS 11.0 for Windows programm was used. The comparision between hypertensive and healthy groups was performed by using Student's t- test, One-Way Anova and post-he Tukey HSD tests andp< 0,05 was significant. Total antioxidant levels of maternal blood levels, umblical cord levels and human milk in hypertensive pregnant women were lower than healthy pregnant women.