Kronik iskemik kardiyomiyopatili hastalarda intrakoroner otolog kemik iliği kaynaklı mononükleer kök hücre nakli
Intracoronary autologous bone-marrow derived progenitor cell transplantation in ischemic cardiomyopathy patients
  1. Tez No: 163473
  2. Yazar: YELDA TAYYARECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ NİŞANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Kronik Iskemik Kardiyomiyopatili Hastalarda Intrakoroner Otolog Kemik İliği Kaynaklı Mononükleer Kök Hücre Nakli Amaç: İskemik kardiyomiyopatiye (IKMP) bağlı olarak gelişen konjestif kalp yetersizliği ülkemizde kalp kaynaklı ölümlerin başlıca sebeplerindendir. Daha önce yapılan deneysel ve klinik çalışmalar sonucunda akut miyokard infarktüsü (AMİ) sonrası kemik iliği kaynaklı progenitor hücrelerin (KPH) intrakoroner yol ile naklinin miyokard kontraktilitesi, perfüzyonu ve sol ventrikül remodellingi üzerine olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Amacımız bu bilgilere dayanarak IKMP'li hastalarda intrakoroner KPH naklinin etkinliğini ve güvenilirliğini araştırmaktadır. Yöntem : Çalışmaya İKMP nedeniyle kardiyoloji polikliniğimizden takipli olan 12 hasta alındı. Tüm hastalara LAD arter üzerinden over-the-wire balon kateter aracılığıyla KPH hücre nakli yapıldı. İşlem öncesi ve işlem sonrası 3. ve 6. ayda sol ventrikül fonksiyonları ve miyokard perfüzyonunun değerlendirilmesi amacıyla eforlu Teknesyum 99m-tetrafosmin SPECT, transtorasik ekokardiyografı ve koroner anjiyografi yapıldı. Bulgular : Bazal değerler ile 6.ay takipleri karşılaştırıldığında hastaların fonksiyonel kapasitesinde belirgin artış (p=0,001) angina skorunda azalma (p= 0,005) izlendi. Ekokardiyografi ile değerlendirilen ejeksiyon fraksiyonunda (%33,17 + 9,5'den %40,36 ± 8,2'e, p=0,001 ), duvar hareket indeksinde (2,83 ± 0,52'den 2,93 ± 0,6'a, p= 0,038) ve sintigrafik bull's eye tekniği ile yapılan perfüzyon değerlendirmesinde hipoperfüze alanlarda (%42,02 ± 17,52'den %34,5 ± 16,7'e,p=0,001) belirgin iyileşme olduğu izlendi. Sonuç: İntrakoroner kök hücre naklinin iskemik kardiyomiyopatili hastalarda kalp yetersizliği semptomlarını azalttığı, efor kapasitesini arttırdığı, miyokard perfüzyonunu iyileştirdiği gösterildi. DC
Özet (Çeviri)
SUMMARY Intracoronary Autologous Bone- Marrow Derived Progenitor Cell Transplantation in Ischemic Cardiomyopathy Patients Objectives : Previous studies suggest that bone marrow-derived progenitor cells (BMC) beneficially affect neovascularization and left ventricular (LV) remodeling after acute myocardial infarction (AMI). Encouraged by these results, recently a tendency developed towards using BMC in ischemic cardiomyopathy (ICMP). We aimed to asses whether intracoronary infusion of autologous BMC could improve LV functions in ICMP patients. Methods: 12 patients with ICMP received intracoronary infusion of BMC, via intermittent balloon occlusions of left anterior descending artery (LAD), left ventricular function, infarct size, ventricular geometry and myocardial perfusion were evaluated by Technetium 99m- Tetrophosmine SPECT at rest, accompanied by bull's-eye analysis, transthorasic echocardiography and coronary angiography at baseline 3 and 6 months. Results: At 3 and 6 months, we revealed an increase in global ejection fraction (from 33,17 + 9,5% to 40,36 + 8,2%, p=0,001 ) improvement in wall motion score (from 2,83 ± 0,52 to 2,93 + 0,6, p= 0,038).A significant improvement in the hypoperfused area was observed (from 42,02 ± 17,52% to 34,5 + 16,7%,p=0,001) by scintigraphic bull's - eye technique. Furthermore we observed significant improvement in functional capacity (p=0,001) and angina score (p= 0,005). Conclusions: Results of our study demonstrate that, intracoronary transplantation of BMC in patients with ICMP is safe and considered to have therapeutic effect and improve myocardial perfusion and exercise capacity. X