Preoperatif beslenmenin postoperatif insülin direnci ve hasta konforu üzerine etkileri
  1. Tez No: 163556
  2. Yazar: HÜSEYİN METİNÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada elektif gastrointestinal sistem cerrahisi geçirecek olgularda, geleneksel olarak bir gece açlık sonrası operasyona alınan olgular ile preoperatif dönemde karbonhidrattan zengin oral berrak sıvılarla beslenen olglarda postoperatif dönemde insûlin direnci gelişimi ve hasta konforu üzerine olan etkilerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Etik kurul ve hastaların yazılı onaylan ile çalışmaya alınan 32 hasta, rastgele 2 eşit gruba aynldı. İlk grup (GI) bir gece açlık sonrası cerrahiye alındı. II. grup (GH) ise operasyondan önceki gece toplam 800 mi ve anestezi indüksiyonundan 2 saat önce toplam 400 mi olmak üzere karbonhidrattan zengin oral berrak sıvı ile beslenerek cerrahiye alındı. Tüm vakalara entübasyon sonrası nazogastrik sonda takıldı. Hastalardan preoperatif akşam (Pl), preoperatif sabah (P2), postoperatif O.gün (P3), postoperatif 1. gün (P4), postoperatif 3.gûn (P5) ve postoperatif 5.gün (P6) kan örnekleri alındı ve bu örneklerden kan şekeri ve kan insulin düzeyleri ölçüldü. Bu değerler kullanılarak formüllerden HOMA-IR ve rölatif IS değerleri hesaplandı. Kan örneklemeleriyle eş zamanlı olarak VAS ile hasta konforunu değerlendiren anksiyete, açlık, susuzluk, güçsüzlük, bulantı, ağrı ve kendini iyi hissetme gibi 7 farklı değişken hastalara sorularak yanıtlar kaydedildi. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study thirty two patients divided into two groups randomly after ethic commite approvel was taken first group (GI) was taken to the surgery after overnight fasted state. The second group was taken 800ml oral carbonhidrate rich beverage a night before surgery and 400ml fluid was taken 2 hours before anaesthesia induction and have gore to the elective surgery. All patients have been applied nasogastric catheter after entubation. We have taken blood samples from patients a night before operation (PI), operation morning (P2), postoperative 0. day (P3), postoperative first day (P4), postoperative 3. day (P5) and postoperative 5th. day (P6) and blood glucose, blood insuline level was measured from these samples HOMA-IR and relative IS was calculated from formules by using these parameters VAS and patient comfort realization parameters such as anxiety, hunger, thirst, weakness, pain, nausea and diccomfort were evaluated at the same time of taking blood samples. Alldato's were statistically evaluated. Blood glucose and insulin levels were higher in group I.