Yüksek dansiteli poröz polietilen ve otolog kıkırdak grefti prefabrikasyonuyla trakea rekonstrüksiyonu (tavşanlarda deneysel çalışma)
Prefabrication of high density porous polyethylene and autologous cartilage grafts for tracheal reconstruction (an experimental study in rabbits)
  1. Tez No: 163592
  2. Yazar: FAHRİ MOLA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET: Yüksek Dansiteli Poröz Polietilen Ve Otolog Kıkırdak Grefti Prefabrikasyonuyla Trakea Rekonstrüksiy onu: (Tavşanlarda Deneysel Çalışma) Trakea cerrahisi rekonstrüktif cerrahide en sorunlu alanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Rekonstrüksiyonda en iyi yöntemin rezeksiyon sonrası primer anastomoz olduğu tartışılmaz iken anastomoz yapılamayan defektlerin rekonstrüksiyonu halen üzerinde çalışılan konulardan biridir. Otolog dokular ve alloplastik materyallerin prefabrikasyonu ile elde edilen kompozit fleplerin başarılı trakeal rekonstrüksiyon sağlayabileceği üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada iki farklı grupta yüksek dansiteli poröz polietilen implant (YDPP) ile ve otojen kıkırdak grefti ile iskelet çatının oluşturulduğu prefabrike üç boyutlu kompozit fleplerin, tam kat rezeksiyon sonrası oluşacak trakea defektlerinin rekonstrüksiyonundaki başarılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma iki grupta toplam 16 denek üzerinde yapıldı. Deneklere 1. seans operasyonda oluşturulacak üç boyutlu kompozit flebin iç epitelyal yüzeyini deri grefti, iskelet çatının oluşturulmasında 1. grupta yüksek dansiteli poröz polietilen ve 2. grupta otolog kıkırdak grefti kullanılarak vasküler taşıyıcı olarak seçilen lateral torasik fasya flebi üzerinde prefabrike edildi. 3 hafta sonra deneklerin servikal trakealannda oluşturulan 1 cm'lik defektler prefabrike fleplerle onarıldı. Çalışmada YDPP grubunda 8 denek ve otolog kıkırdak grubunda 6 denek olmak üzere toplam 14 deneğe anastomoz uygulandı. Anastomoz sonrası yaşayan tüm deneklere 21. gün yüksek doz anestezik madde ile sakrifıkasyon planlandı. Klinik takiplerde YDPP grubundaki 1 denekte postoperatif 1. gün ve 1 denekte de postoperatif 1 1. gün ölüm gerçekleşirken diğre deneklerin tamamı öngörülen yaşam sürelerini tamamladı. Otolog kıkırdak grubundaki deneklerde ise yanlızca bir denek öngörülen yaşam süresini tamamlarken gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark tespit edildi (p0.05). Histopatolojik değerlendirmede prefabrike kompozit fleplerde her iki grupta kullanılan deri greftinin canlılığı, fasya flebi ve deri greftinin iskelet yapılarla ilişkisi, YDPP implant içine fibro vasküler büyüme paterni, kıkırdak viabilitesi ve enflamatuar yanıt değerlendirildi. Deri greftinin canlılığı, YDPP implant içine fibrovasküler büyüme paterni, kıkırdak viabilitesi, YDPP implant ve kıkırdak greftlerinin fasya ile ilişkisinin değerlendirilmesinde ve enflamatuar yanıtta her iki grup arasında istatistiksel fark oluşmadığı tespit edildi (p>0.1).YDPP ve otolog kıkırdak greftinin iç epitelyal yüzeyin oluşturulmasında kullanılan deri grefti ile ilişkisinin değerlendirilmesinde, otolog kıkırdak greftleri ve deri greftleri arasında orta ve zayıf derecede bağlantılar oluştuğu saptanırken, YDPP grubunda bu ilişkinin tam ve yoğun şekilde oluştuğu, grupların istatistiksel değerlendirilmesinde anlamlı fark saptandığı tespit edildi (p=0.003). Sonuçlar göz önüne alındığında literatürde daha önce karşılaşmadığımız YDPP implantın iskelet çatışım oluşturduğu üç boyutlu kompozit prefabrike flepler ile tam kalınlıkta geniş trakeal defektlerin rekonstrüksiyonu güvenilir ve uygulanabilir gibi görülmektedir. Ancak klinik kullanımda ortaya çıkan enfeksiyon ve ekspozisyon gibi komplikasyonların trakea cerrahisinde kabul edilemez olduğu düşünülürse bu alloplastik materyal ile yapılacak daha fazla sayıda çalışmanın gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Otolog kıkırdak greftleri ile desteklenmiş prefabrike fleplerde kıkırdak dokunun şeklini uzun süre koruyamaması ve rezorbsiyon sorunları nedeniyle trakea cerrahisinde kullanılabilirliğinin uygun olmadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Summary Prefabrication of high density porous polyethylene and autologous cartilage grafts for tracheal reconstruction (An experimental study in rabbits) Surgical intervention of trachea is one of the challenging issues that reconstructive surgeons come up with. The most convenient choice of reconstruction seems to be resection and primary anastomosis, whereas situations that surgeon can not manage the patient with primary anastomosis are of great significance. There are ongoing studies on autologous tissues and alloplastic materials prefabricated as composite flaps. In this study, composite flaps prefabricated using high density porous polyethylene implant or autologous cartilage graft were transferred to a tracheal defect due to full thickness resection and assessing the success rates of the two groups were aimed. The study group comprised of 16 rabbits. The first session of the process aimed the prefabrication of the inner epithelial surface and scaffold of the three dimensional composite flap. In one of the groups the scaffold material was high density porous polyethylene and in the other one, autologous cartilage graft. Scaffold and the epithelial grafts were prefabricated on the lateral thoracic artery which was designated as the vascular carrier 3 weeks later all animals were operated to create 1 cm defect in the cervical trachea and the prefabricated flaps were transferred to the defect. 8 animals in porous polyethylene group and 6 animals in cartilage group were recruited for vascular anastomosis. All animals were sacrificed on day 21 post-anastomosis, with high dose anesthetic. During the follow-up period, two animals died on postoperative first and 11th days. The rest of the group survived until the sacrifice. Only one animal survived until the planned sacrifaction day. This was statistically significant (p0.05). Viability of the skin grafts, relation of the scaffold with the fascia flap and skin graft and fibrovascular ingrowth of in porous polyethylene scaffold, cartilage viabilty and inflamatory response was examined in histopathologic assessment. Assessment of the viabilty of the sking graft and cartilage, fibrovascular ingrowth pattern, interaction of the scaffold material with the fascia and inflamatory process revealed no difference between two groups (p>0.1). Whereas, interaction between the sacffold and the inner epithelial graft showed that, moderate or week fibrous binding exists between cartilage and the epithelium and high or near complete binding between the porous polyethylene group. This difference was statistically significant (p=0.003).In regard with our results, three dimensional composite prefabricated flaps using high density porous polyethylene, which we realized no such report in the literature seems to be reliable and feasible in reconstruction of the full thickness tracheal defects that cannot be primarily repaired. Nevertheless, intolerable complications like infection and/or exposure of the implant implies that some more experiments should be held in this subject. As the autologous cartilage grafts get deformed and resorbed in time, this alternative seems to be out of the scope of surgical availability in tracheal reconstruction.