Farklı topuk yüksekliği olan ayakkabıların statik ve dinamik denge üzerine etkileri
The effect of shoes with difference heel heights on static and dinamic balance
- Tez No: 163650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET FARKLI TOPUK YÜKSEKLİĞİ OLAN AYAKKABILARIN STATİK VE DİNAMİK DENGE ÜZERİNE ETKİLERİ Fzt. Zeynep Berna BELHAN Amaç: Sağlıklı kadınlarda farklı topuk yükseklikleri ile statik ve dinamik denge arasındaki ilişkiyi saptayarak kullanılan ayakkabının dengeyi ne derecede etkilediğini belirlemektir. Yöntem: Çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulunda kas iskelet sistemi ya da nörolojik herhangi bir şikayet nedeniyle doktora başvurmamış, 18-25 yaş arası toplam 45 sağlıklı kadın olguda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar randomize olarak seçilmiştir. Katılımcıların ayakkabısız, düz tabanlı, 4 cm topuklu, 6 cm topuklu ayakkabılar ile statik ve dinamik denge ölçümleri yapılmıştır. Statik ve dinamik denge ölçümleri için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Hareket ve Denge analiz laboratuarında gerekli donanım ve yazılımlardan oluşan Balance Master Denge sistemi (versiyon:8.0) kullanılmıştır. Katılımcıların çömelme, gözler açık ve kapalı iken tek ayak ve iki ayak üzerinde durma, stabilite, ritmik ağırlık aktarma, sandalyeden kalkma, yürüme, dönme, basamak çıkma, öne hamle denge koşullan incelenmiştir. Bulgular: Test komponentlerinin çoğunluğunda spor ayakkabı sonuçlarının diğer ölçümlerden daha iyi olduğu ve bu durumun istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. (p0,05). Tartışma ve Sonuç: Kadınlarda topuk yüksekliğinin dengeyi etkilemesi ile ilgili tam bir sonuç belirlenememiştir ve sonuçların topuklu ayakkabı deneyimi az olan gruplar ile karşılaştırılması gerektiği düşünülmüştür. Anahtar kelime: Statik denge, dinamik denge, ayakkabı
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF SHOES WITH DIFFERENT HEEL HEIGHTS ON STATIC AND DINAMIC BALANCE Pt. Zeynep Berna BELHAN Purpose: The purpose of this study was to determine how the shoes effect the balance by deteraiining the relations with static-dinamic balance and different heel heights on healthy people. Method: This study performed with total 45 healthy women aged between 18-25 with no complaint on musculoskeletal and neurologic system in Dokuz Eylül University, Physical Theraphy and Rehabilitation High School. Participants were selected randomizedly. Static and dinamic balance measurements of participants with barefoot, sport shoes and shoes with 4cm and 6cm heel heights were performed with Balance Master Balance sistem (version:8.0) equipments which was consisted of required hardware and software in Physical Theraphy and Rehabilitation High School, Mobility and Balance Analysis Laboratory. Participants' s weight bearing squatting, standing with eye open and eye close, balance conditions with unilaterally eye open and eye close, stability, ritmic weight bearing, sitting to standing, walking, turning, stepping up, forward lunge were analized. Results: There were lots of istitistically difference in all components of the static and dinamic balance test (p0,05). Discussion and Conclusion: The results of this study didn't showed that heel of shoes can be influence the balance in women, these results must be compared with the population who have less experience of highed heel shoe. Keyword : Static balance, dinamic balance, shoe