Primer PTCA'ya bağlı reperfüzyon hasarına N-asetilsistein'in etkisi
Reperfusion injury induced primary PTCA effect of n-acetyl sistein
- Tez No: 163660
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN İLTİMÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Akut myokard infaktüsünde uygulanan PCI (perkütan girişim) mortalite ve morbiditede anlamlı bir azalma meydana getirmektedir.Ancak reperfuzyon esnasında önemli derecede reperfuzyon injurisine de neden olabilmektedir.Reperfuzyon injurisinin azaltılması için bir çok yöntem kullanılmıştır.Biz ilk olarak primer PCI sonucu meydana gelen reperfuzyon injurisine N -asetilsistein" in etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya ortalama yaşlan 54.72±8.2 ve 17/33 kadın erkek oram olan toplam 50 myokard infaktüsü (AMI) ile 25 sağlıklı birey alındı.AMİ grubu n-asetilsistein (NAC) verilen (25 hasta) ve verilmeyen olarak 2 grup oluşturuldu.reperfuzyon hasarım araştırmak için biyokimyasal (molondialdehit, okside LDL, total antioksidan kapasite) ve ekokardiografik (sol ventrikül ejeksiyon fraksyonu, myokard performans indeksi) parametreler kullanıldı.Kan örnekleri PCI işleminden hemen önce ve 2 saat sonra tekrar alındı.Rutin ekokardiografik ölçümlere ek olarak doku dopler ve myokard performans indeksi (MPİ) ölçümleri yapıldı.. Ekokardiografik ölçümler ilk 48 saat içinde ve 3. haftada olamak üzere 2 defa yapıldı.
Özet (Çeviri)
Summary Percutaneous applications (PCI) is significantly reducing on mortality and morbidity for acut myocard infarction.But some injury can be seen during reperfusion phase.There were some method has been performed in order to reducing this reperfusion injury.In this study n- acetyl sistein (NAC) was investigated to identify the effect on reperfusion injury after percutaneous applications. Fifty patient with AMI (acut myocard infaction) and 25 healthy individuals with mean age 54.72 ±8.2 years and famale/male ratio 17/33 were enrolled to study.In AMI group divided into two groups each contain 25 patient in order to taking NAC or notaking NAC. Biochemical parameters (i.e maloniyaldehit,oxyde LDL,total antioxydant capacity) and echocardiopraphy findings (i.e. left ventricle ejection fraction, myocard performance index) were compared for investigation of reperfusion injury.Blood samples were obtained just following percutaneous applicatins and 2 hours following procedur.Tissue doppler measurements and myocard performanse index were also noted.Echocardiographic measurements were performed in 48 hours on admission and at the after 3 week.