Kronik idiyopatik ürtikerli hastalarda darband B tedavisinin etkinliği
The effectiveness of narrow band ultraviolet B treatment in chronic idiophatic urticaria
- Tez No: 163659
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHAN AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
60 ÖZET Kronik idiyopatik ürtiker (KİÜ), toplumda sık görülen, genellikle uygulanan tedavilere dirençli, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bazı hastalarda FcsRI ve IgE'ye karşı otoantikorlarm saptanması hastalığın etyopatogenezinde otoiınmünitenin rol oynadığım düşündürmektedir. Bu çalışmada KİÜ'lü hastalarda DB UVB tedavisinin etkinliği klinik olarak değerlendirildi ve bu tedavinin otoimmünitenin tespitinde kullanılan otolog serum deri testi (OSDT) üzerine etkisi incelendi. DB UVB tedavisi, KİÜ'lü 28 hastaya toplam üç ay süresince haftada iki kez ve kümülatif olarak ortalama 23,26 (± 4,13) J/cm2 dozda uygulandı. Tedavinin hastalardaki kaşıntı, tirtika sayısı, ürtika büyüklüğü ve kronik ürtiker şiddetini azalttığı, kronik ürtikerin neden olduğu uyku bozukluğu ve günlük aktivite üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kaldırdığı tespit edildi. OSDT, tedavinin başlangıcında pozitif saptanan 18 hastanın beşinde (%27,8) tedaviyi takiben negatifleşti. Ancak tedavinin test üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi gösterilemedi. DB UVB tedavisinin, KİÜ'lü hastalarda klinik semptomların giderilmesi ve antiMstaminik gereksiniminin azaltılmasında uygun bir alternatif olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Chronic idiopathic urticaria (CIU) is a frequent disease effecting the quality of life negatively, and is usually resistant to most of the treatment modalities. It is thought that autoimmunity plays role in the aetiopathogenesis of the disease, after antibodies to FcsRI and IgE were detected in some of the patients. In this study, the activity of narrow band ultraviolet B (NB UVB) treatment was clinically evaluated in patients with CIU and the effect of this treatment on autologous serum skin test (ASST) used to detect autoimmunity was investigated. The NB UVB treatment was applied twice a week during three months in 28 patients with CIU cumulatively at the mean 23,26 (± 4,13) J/cm2 dose. It was detected that the treatment caused a decrease on itch, the number of wheals, the size of urtica, severity of chronic urticaria and diminished the sleeping disorder and the negative effect during daily activity caused by the disease. In five patients of 18 (27,8 %), ASST was positive at the begining of the treatment, whereas ASST was negative at the end of the treatment. However, the effect of the treatment on ASST was not statistically significant. It was concluded that, NB UVB therapy could be an effective alternative for the clearence of the symptoms and for reducing the need of antihistamines for the patients with CIU.