Köpeklerde akupunkturun bazı kan parametrelerine etkileri
Effect of acupuncture on blood parameters dogs
- Tez No: 163712
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAŞPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
6. ÖZET T.C S.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA 2005 Mehmet ÖZDEMİR Köpeklerde Akupunkturun Bazı Kan Parametrelerine Etkileri. Bu çalışmada; köpeklerde kortizol salınımını artıran akupunktur noktalarının belirlenmesi, akupunkturun kan glikoz, hemoglobin, eritrosit, formül lökosit oranlarına etkileri araştırıldı. Araştırmada, sağlıklı 2-5 yaşlı, 24 adet dişi sokak köpeği kullanıldı. Kortizol salınımını artıran akupunktur noktalarının belirlenmesi amacıyla adaptasyon için 6 gün süreyle bakım ve beslenmesi yapılan hayvanlardan dokuzu tesadüfi örneklemeyle seçildi. Her bir hayvanda sadece bir akupunktur noktası 25 dakika süreyle sitimüle edildi. RIA yöntemiyle yapılan serum kortizol ölçümlerinde Ll-4, ST-36, BL-23, PC-6 noktalarının kortizol salınımını diğer noktalardan daha fazla artırdığı gözlendi. Başlangıç hemogram (Hemavet CDC 850) düzeylerine göre hayvanlar altışarlı 4 gruba ayrıldı. Deneme 1 grubunda LI-4, ST-36, BL-23, PC-6; deneme II grubunda 11-11, GV-14, GV-26, KI-3 ve GB-30 noktalan; deneme III grubunda ise tüm noktalara beraberce akupunktur uygulaması yapıldı. Kontrol grubundaki hayvanlara 25 dakika süreyle tek sefer sham akupunktur uygulaması yapıldıktan sonra 3, 4 ve 5. haftalarda iki kez kan örnekleri alınıp serum kortizol, glikoz (Crony AIRON 200) ve hemogram düzeylerine bakıldı. 67Deneme gruplarına 12 seans akupunktur uygulaması yapılarak 4., 8., 12.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Effects of Acupuncture on Blood Parameters of Dogs In the present study, determination of acupuncture points that stimulating Cortisol secretion in street dogs was done and the effects of acupuncture on blood glucose hemoglobin, erythrocyte and formula leucocyte ratios were analyzed. Twenty-four female healty dogs aged between 2 and 6 were employed in this study. To determine the acupuncture points stimulating Cortisol secretion 9 animals were randomly chosen after 6 day adaptation period.Only one acupuncture point was stimulated for 25 minutes in each animal. Blood samples were taken before the stimulation and 45 minutes after stimulation and the serum Cortisol levels were estimated via RIA method. The acupoints LI-4, ST-36, BL-23, PC-6 were observed to be more effective on stimulating Cortisol levels than other acupuncture points. According to beginning hemogram (Ilemavet CDC 850) levels the dogs divided into 4 groups of 6 dogs each. In test group I, LI-4, ST-36, BL-23, PC-6; in test group II, LI- 11, GV-14, GV-26, KI-3 and GB-30 points and in test group III, all the acupoints were stimulated. In control group, shame acupuncture point was stimulated for one 25 minute. session. After all applications, blood samples was collected and Cortisol, glucose (Crony AIRON 200) and hemogram levels were determined at 3th, 4th and 5 th weeks. All test groups had 12 acupuncture sessions.