Metisilin dirençli Staphlococcus aureus suşlarında mupirosin direncinin fenotipik ve genotipik olarak araştırılması
Genotipic and fenotipic analysis of methicillin resistant staphylococcus aureus expressing mupirocin resistance
- Tez No: 163729
- Danışmanlar: PROF.DR. TERCAN US
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda, Haziran 2002, - Şubat 2004 tarihleri arasında üretilen 1324 Staphylococcus aureus izolatmdan 595'inin(%44.9) hastane kökenli Metisilin Dirençli Staphylococcus aureus(MRSA) olduğu saptandı. Bu sonucun, ülkemizden bildirilen rakamlarla karşılaştırıldığında çok yüksek olmadığı, ABD ve Güney Avrupa'dan bildirilen sonuçlara benzediği ancak bazı Kuzey Avrupa ülkelerine göre yüksek olduğu gözlenmiştir. 595 MRSA susunun 35'inde(%5.9) disk diffuzyon ve E test yöntemlerinin her ikisiyle mupirosin direnci gösterilmiştir. E test yöntemiyle 35 mupirosin dirençli susun 12'sinde(%2) düşük seviyede direnç, 23'ünde(%3.9) yüksek seviyede direnç saptanmıştır. Gerek MRSA izolatlarının gerekse mupirosin dirençli MRSA izolatlarının elde edildiği klinik örnekler araştırıldığında; yara yeri ve kan örneklerinin ilk sıralarda yer aldığı görülmüştür. Mupirosin direnci saptanan 35 MRSA izolatının genotipik doğrulamasında bütün suşlarda PZR ile mecA ve mupA geni gösterilmiştir. Yapılan Kirby-Bauer disk diffuzyon testi sonucunda, 35 mupirosin dirençli MRSA izolatının tamamının beta-laktamaz ürettiği, kloramfenikole dirençli, vankomisin ve teikoplanine ise duyarlı olduğu saptanmıştır. Biri mupirosin düşük seviyede dirençli(MuL), biri mupirosin yüksek seviyede dirençli(MuH) olmak üzere 2 mupirosin dirençli MRSA'da eritromisin direnci, 5 MuH izolatında trimetoprim-suIfametaksazol(SXT) direnci, 10 MuL ve 6 MuH izolatında levofloksasin direnci, biri MuL, biri de MuH olmak üzere 2 izolatta da klindamisin direnci tespit edilmiştir. 1-Çalışmamızda, plazmid analizi sonucunda, yüksek seviyede mupirosin direnci saptanan 23 izolatm hepsinde 38 kb'lık plazmid saptanırken, düşük seviyede dirençli olan 12 izolatm hiç birinde bu plazmid saptanmadı. Kloramfenikol dirençli oldukları belirlenen 35 izolatm tamamında 4.4 kb'lık plazmid bulundu. Araştırmamız sonucunda, hastanemizde, MRSA'larda mupirosin direncinin daha çok plazmid kaynaklı olduğu saptandı. Bu durumun en önemli nedeni, mupirosin preparatının usûlüne uygun olarak kolonizasyonun eradikasyonundan çok sıklıkla yara infeksiyonları tedavisinde kullanılmasıdır. Ayrıca kolonizasyon eradikasyonunda kullanılan preparatın formu(pomad-krem) nedeniyle uygulamada doz ayarlanmasını yapmak zordur. Bu sorunun gelecekte nazal sprey kullanılması ile aşılabileceği düşüncesindeyiz. 2-
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 595 nosocomial MRSA strains were identified in 1324 Staphylococcus aureus isolates at Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Microbiology Laboratory between June 2002 and February 2004. This study reveals that the methicillin resistance rate in our hospital is not higher than the results from our country and resemble USA and South European results, but higher than many North European countries. Among 595 MRSA isolates, mupirocin resistance was detected in 35(%5.9) with disc diffusion and E- tests. High-level mupirocin resistance(MuH) was detected in 23(%3.9) isolates and low-level mupirocin resistance(MuL) was detected in 12(%2) isolates. It was established that the wound and blood cultures were the most diagnosed clinical isolates in both MRSA and mupirocin resistant MRSA isolates. In the genotipic analysis of mupirocin resistant isolates both mecA and mupA genes were isolated. One MuL and one MuH isolates were Erithromycin resistant, five MuH isolates were.Trimethoprim-Sulfamethoxazole(SXT) resistant, ten MuL and ten MuH isolates were Levofloxacin resistant, one MuL and one MuH isolates were Chlindamycin resistant diagnosed with disc diffusion test. It was observed at the past and recent reviews that antimicrobial resistance profiles of MRSA isolates can be different from clinic to clinic. In our sudy, we showed that 23 high-level mupirocin-resistant MRSA isolates have a 38 kb plasmid but none of the low-level mupirocin-resistant MRSA isolates have -3-this plasmid. Both of the 35 isolates have 4.4 kb plasmid and resistant to chloramphenicol. Nevertheless, this study has demonstrated that most of the reason to mupirocin resistance in MRSA isolates at our hospital is plasmidal. The past observations indicated that high-level mupirocin resistance is welded from the topical usage of the agent and will be controll within the nasal sprey of mupirocin and recommendations of healthcare control practices with new hygienic procedures in the hospital. 4-