Diyabetik polinöropatide A dalgalarının tanısal değeri
Diagnostic value of a waves diabetic polyneuropathy
  1. Tez No: 163733
  2. Yazar: CEM DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
34 ÖZET Periferik nöropati, diabetes mellitusun dizabilityete yol açan ey yaygın komplikasyonlarından birisidir. Diyabete bağlı periferik nöropatinin tanısında klinik bulgulardan ve elektrofizyolojik çalışmalardan yararlanılır. Elektrofizyolojik tanıda, rutin sinir ileti çalışmaları ve geç yanıtların oldukça duyarlı olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmada A dalgalarının diyabetik polinöropati tanısındaki değerinin araştırılması amacıyla sağlıklı 30 birey ile, diyabet tanısı almış 32 hasta elektrofizyolojik olarak değerlendirildi. Motor, duyusal sinir ileti hızlan değerleri ile F dalgalan ve A dalgalan median, ulnar, tibial ve peroneal, sinirlerden kaydedildi. Sağlıklı bireylerde incelenen 240 sinirin 25 inde kaydedilirken, diyabetik grupta ise incelenen 256 sinirden 61 inde A dalgaları saptandı., iki grup arasında A dalgalarının frekansı karşılaştırdığında istatistiksel olarak fark saptanmazken, diyabetik grupta da polinöropatisi olan hastalar ile olmayanlar arasında da A dalgalarının frekansında anlamlı istatistisel fark bulunmadı. Sağlıklı kontrol grubu ile polinöropatik diyabetik grup arasında da A dalgalan frekansında anlamlı istatistiksel fark yoktu. Bizim sonuçlarımız A dalgalarının sensivitesinin yüksek, özgüllüğünün ise düşük olduğunu gösterdi. Bu bulgularla polinöropatinin tanısında A dalgalan varlığının dikkatli yorumlanması önerilir. Anahtar Sözcükler; Diyabetik polinöropati, A dalgalan.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY DIAGNOSTIC VALUE OF A WAVES IN DIABETIC POLYNEUROPATHY Peripheral neuropathy is one of the most common and disabling complication of diabetes mellitus. In the diagnosis of peripheral neuropathy in diabetes, clinical findings and electrophysiological studies are used. Electrophysiologically routine nerve conduction studies and late responses are defined to be most sensitive. In this study the value of A waves as a diagnostic tool was investigated. For this purpose in 30 healthy subjects and 32 diabetic patients evaluated electrophysiologically. Motor and sensory nerve conduction values, F waves and A waves were recorded from the median, ulnar, tibial peroneal nerves. In healthy subjects 25 A waves from any of 240 nerve recorded. In diabetic patients A waves were obtainable from 61 of 256 nerves. Comparison of groups for the frequency of A waves revealed no statistical difference. Evaluation of diabetic patients as having polyneuropathy or not yielded no significant difference. There were also no statistical difference betweeen healthy controls and patients with diabetic polyneuropathy for the frequency of A waves. Our results showed a high sensitivity for A waves but the specifity was very low. These findings suggest that the presence of A waves for the diagnosis of polyneuropathy should be interpreted with caution. Key words; Diabetic polyneuropathy, A waves