Farklı şiddetlerde uygulanan elf elektrik alanların geçici uyarılmış otoakustik emisyonlara etkisi
Effects of different elf electric fields strength on transient evoked otoacoustic emission
- Tez No: 163754
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERBAŞ, PROF.DR. NESRİN SEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
-68- 7. ÖZET Günlük hayatta evlerde, iş yerlerinde ve yüksek gerilim hatlarına yakın yerlerde maruz kalınabilecek elektrik alanlara ait kabul edilebilir üst sınırlar belirlenmiştir. Çalışmamızda bu sınırlardaki elektrik alanların işitme sistemi üzerinde olabilecek muhtemel etkilerini araştırmak amacıyla tavşanlarda TEOAE ölçümleri yapılmıştır. Bu amaçla 10'ar tavşandan oluşan iki ayrı deney grubu 14 gün boyunca günde 3 saat olmak üzere 5,068 kV/m ve 10,182 kV/m E alanlara maruz bırakılmıştır. Gruplarda elektrik alan uygulama öncesinde ve uygulamanın 6. ve 14. günlerinde anestezi altında emisyon ölçümleri yapılarak, elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda her iki deney grubundan alman veriler incelendiğinde; maruziyet öncesi ve sonrası TEOAE'lann frekans dağılımlarında bir değişiklik saptanmamış olup, emisyon amplitüdlerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan çok küçük farklılıklar ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, yerleşim yerleri için sınır kabul edilen ELF elektrik alan şiddetlerinin tavşanların koklear fonksiyonları ve periferik işitmeleri üzerinde -TEOAE ölçümleriyle saptanabilecek- bir etkisinin olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-69- 8. SUMMARY In respect to the exposure, the upper limits of the electric fields value had been established in the past to avoid any hazardous side effects on human at houses, workplaces and the areas around the high voltage circuits. In our study, using the below and above exposure upper limits, the effects of the electric fields on the auditory system were assessed in rabbits by TEOAE measuring. For this purpose, two different groups were designated containing 10 rabbits each and exposed to 5,068 kV/m and 10,182 kV/m electric fields respectively lasting 3 hours per day in a period of 14 days. In the result, after analyzing the parameters, regarding the distribution of the frequency and the variation of the amplitudes from two study groups, no significant difference was noted related to the range of the electrical fields exposed. Although, small variations were noticed after comparing the emission values among the groups, they were found to be statistically unremarkable. In conclusion, there was no effect of ELF electric fields accepted limits for human at houses on cochlear function and peripheral audiotory system which measured by TEOAE' s.