Kaya kekliği (A.Graeca) ve sülünlerde (P.Colchicus) kanat kemikleri (Ossea alae) üzerinde karşılaştırmalı makraoanatomik araştırmalar
The comparative macroanatomic research on bones of wing (ossea alae)in rock partridges (A.greca) and pheasants) (P.cochicus)
  1. Tez No: 163756
  2. Yazar: SEFA LÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kaya Kekliği (A. Graeca) ve Sülünlerde (P. Colchicus) Kanat Kemikleri (Ossea Alae) Üzerinde Karşılaştırmalı Makroanatomik Araştırmalar Bu çalışmanın amacı, kaya keklikleri (A. graeca) ve sülünlerde (P. colchicus), kanat kemiklerini (ossa alae) oluşturan humerus, radius, ulna, ossa carpi, carpometacarpus ve ossa digitorum manus'un makro anotomisini belirlemek ve aralarındaki farkları karşılaştırmaktır. Bu araştırmada 10'ar haftalık 10 adet kaya kekliği ile 10 adet sülün kullanıldı. Kemikler üzerinde uzunluk ölçüleri değerleri ile belirli anatomik oluşumlar belirlendi. Humerus her iki türde pneumatic yapıdaydı. Diğer kemiklerde bu durum gözlenemedi. Kekliklerin tüm kemik uzunluk ölçüleri daima sülünlerden daha küçüktü. Ayrıca bu ikisi arasında bazı küçük anatomik farklılıklarda tespit edildi. Humerus'un proximali düzeyinde impressio coracobrachialis ve fossa penumotricipitalis oluşumları keklikte daha derin bir yapı olarak gözlendi. Sülün ve kekliklerin hepsinde humerus'un corpusunda birer adet belirgin for. nutricium gözlendi. Sadece sülünlerin ulna' sının corpusunda birer adet zayıf for. nutricium'lar tespit edildi. Tüm türlerde ulna radius'tan daha kaim ve uzundu. Ulna ve radius'un her birinin uzunluğu tüm türlerde humerus'tan kısaydı.Sülünlerin tümünde radius kekliklere nazaran daha belirgin dış kavise sahipti. Buna karşı ulna'nın dışa doğru olan eğimi kekliklerde daha belirgindi. Farklı olarak sülünlerin os carpi radiale'si düzensiz bir dörtgen veya papyon şeklindeydi. Os metacarpale majus'un proximalinde lokalize olan proc. intermetacarpalis os metacarpale minus'a çıkıntı tarzında uzanarak küçük bir aralık oluşturdu. Bu aralık yapısı tüm kekliklerde sülünlere nazaran daha fazlaydı. Sülün ve kekliklerin tümünde 1. parmak bir phalanx'tan, 2. parmağın iki phalanx'tan, 3. parmağın ise bir adet phalanx'tan oluştuğu belirlendi. Sonuçta keklik ve sülünlerin kanat kemikleri diğer kuş türleriyle karşılaştırıldığında belirgin farklılık gösterdiği gözlendi. Bunun yanında keklik ve sülünler arasında bazı makroanatomik farklılıkların olduğu gözlendi. Ayrıca bu türlerin kendi aralarında da bir takım küçük anatomik farklılıklar belirlendi.
Özet (Çeviri)
the Comparative Macroanatomic Researches on Bones of Wing (Ossea Alae) in Rock Partridges (A. graeca) and Pheasants (P. colchicus) The purpose of this study is to determine the macroanatomy of humerus, radius, ulna, ossa carpi, carpometacarpus and ossa digitorum manus forming bones of wing and to compare the differences between them. In this research, 10 rock partridges and 10 pheasant, 10 weeks old, were usedXength measures and definite anatomic formations were determined. Humerus was in a pneumatic structure in both species. This situation wasn't observed in other bones. Partridges measures of all bone length were always lower than pheasants measures. Some insignificant anatomic differences were determined between them. Formations of impressio coracobrachialis and fossa penumotricipitalis at the level of humerus proximal were observed as a deeper structure. In all of the partridges and pheasants, a for. nutricium was observed in the corpus of humerus. In only pheasants corpus of ulna, one weak for. nutricium was determined. In all species, ulna was thicker and longer than radius. Each of the measures of ulna and radius in all species was shorter than humerus. In all pheasants, radius had more evident external curve than the the radius in partriges, but, in contrast, the inclination to outward of ulna was more definite in partridges. Different from this, os carpi radiale of the pheasants was a disordered guadrangle or like a bow-tie. Proc. intermetacarpalis, os metacarpale localizing in the proximal of os metacarpale majus formed a small space lying to minus in a way of protrusion. The structure of this space is more in partridges than phesants.In all pheasants and partridges, it was determined that 1. finger consists of one phalanx, 2. finger consists of 2 phalanxes and 3. finger consists of one phalanx. In conclusion, when partridges and pheasants bone of wing are compared whit other bird species, evident differences were determined. It was observed that there were some macroanatomic differences between partridges and pheasants. Besides, some insignificant anatomic differences were determined between those species in themselves, too.