Yüksek riskli gebelerdeki psikolojik tepkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the psychologic reaction of high-rise pregnont women
- Tez No: 163788
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Bakımevinde, yüksek riskli durumundan dolayı nisaiye servislerinde tedavi gören gebe kadınların psikolojik tepkilerinin değerlendirilmesi amacıyla tamamlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Bakımevinde, nisaiye servislerinde, 01.01.2005- 31.05.2005 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma örneklemini 01.01.2005-31.05.2005 tarihleri arasında yüksek riskli durumu nedeniyle, nisaiye servislerinde tedavi gören gebe hastalar oluşturmuştur. Araştırma örneklemi yüksek. riskli 100 gebe hastadan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, yüksek riskli gebelerin psikolojik tepkilerini belirlemek için ülkemizde Şahin ve Durak (1994) tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan Kısa semptom envanteri (KSE) kullanılmıştır. KSE'nin anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizason ve olumsuz benlik olmak üzere 5 alt ölçeği bulunmaktadır. Gebe hastaların sözlü onamı alınmıştır. Bu çalışmada yüksek riskli gebeliğin psikolojik tepkiler üzerinde olumsuz etkide bulunduğu görülmüştür. Araştırma kapsamına alman gebelerin %46'smda somatizasyon belirtisi, %48'sinde obsesif kompülsif semptom belirtisi, %46'smda kişiler arası duyarlılık, %40'mda depresyon belirtisi, %41'inde anksiyete belirtisi, %32'sinde hostilite (öfke, düşmanlık), %42'sinde fobik anksiyete, %31'inde paranoid düşünceler, %47'sinde psikotizm belirtisi saptanmıştır. Bulgularda %42'lik bir dilimde ek maddeler yer almaktadır. Ek maddeler uyku ve iştah bozukluklarım içermektedir. 72
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study has been planned as a supplementary with the aim of evaluating of psychologic responses of pregnant women who have been treated at the lady's services due to high risk situation in the Doctor Faruk Sükan Nursing Home. The research had been realized between January 1, 2005 and May 31, 2005 at the lady's services in the Doctor, Faruk Sükan Nursing Home. The samples of the research had been formed by the pregnants patient who were treated at the lady's services due to high risk situation between January 1, 2005 and May 31, 2005. The samples of the research have been formed by 100 pregnants patient selected suitable to the limitations. The short sypmtom inventory (SSI) which was done its validity and believableness study by Şahin and Durak had been used. SSI has five lower scales such as anxiety, depression, negative ego, somatizason and negative ego. In this study, It had been seen that the high risk pregnancy was in negative effecet on the physologic responses. It was determined that the pregnants who were investigated had somatizasyon symptom of 46 percent, the obsessive compelsive symptom of 48 percent, the sensitiveness between the individuals of 46 percent, the depression symptos of 40 percent, the anxiety symptom of 41 percent, the hostility symptos, the fobic anxiety of 42 percent, the paranoid thoughts of 3 1 percent. In the findings, additional matters have taken in the segment of 42 percent. Additional matters have been including the slepiness and the lack of appetite. 73