Hipokloröz asidin(HCOI) ratlarda intravezikal tedavide üriner sistem enfeksiyonları üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkisi
The protective and therapeutic effect of hypochlorous acid(HCOİ) on urinary tract i̇nfections i̇n i̇ntravesical treatmant i̇n rats
  1. Tez No: 701120
  2. Yazar: OLCAY KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CABİR ALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Üriner sistem enfeksiyonları ülkemizde ve dünyada sık karşılaşılan, mortalite ve morbiditeye sebep olan hastalıkların başında gelmektedir. Üriner sistem enfeksiyonu geliştirme riskini arttıran en önemli nedenlerden bir tanesi ise üriner katerizasyondur. Hastanede veya evde bakım uygulamalarında herhangi bir sağlık sorunu nedeni ile üretral sonda takılarak takip edilen hastalarda üriner sistem enfeksiyonu gelişme riski artmaktadır. Bu durum maddi anlamda ülke ekonomisine zarar vermekte, geniş spektrumlu antibiyotiklerin hastaya vermiş olduğu yan etkileri arttırmakta ve aynı zamanda uluslararası bir sağlık sorunu haline gelen antibiyotiklere direncin zamanla artmasına neden olmaktadır. Hipokloröz asit(HOCI) vücudumuzda anti-inflamaur süreçte yer alan, yaşamsal öneme sahip nötrofil başta olmak üzere patajenlere karşı savaşan fagositer hücrelerce üretilen, oksijen bileşiğidir. Ticari olarak bir çok medikal alanda, yara temizliğinde, sterilizasyonda kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı ÜSE'da intravezikal HOCI tedavisinin, tedavi edici veya profilaktik etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Deney için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deney Hayvanları Etik Kurulu'ndan gerekli onay alındı. ÇOMÜ Deneysel Araştıma Merkezi'nden 60 adet Wistar Albino cinsi dişi rat (200-300 gr canlı ağırlıkta) temin edildi. Deney 4 gruptan oluştu. 1.Grup (kontrol grubu), 2.Grup(tedavisiz bırakılan grup), 3.Grup(ertapenem ile tedavi edilen grup), 4.Grup(intravezikal hipoklöröz asit ile tedavi edilen grup). Deney toplamda 8 gün sürdü. 1.Satte kontrol grubu hariç diğer tüm gruplardaki deney hayvanlarına katerle mesaneye inkubasyon oluşturmak için 0.5 ml GSBL(+) Escherichia coli (NCTC-13351. 1.2× 109colony forming units/ml) şuşu enjeksiyonu yapıldı. 72. Saat sonunda enjeksiyon yapılan gruplardan idrar kültürü-antibiyogram testi alındı. 2. Gruba tedavi verilmedi. 3.Gruptaki deney hayvanlarına günlük tek doz intraperitoneal 15mg/kg ertapenem verildi. 4.gruptakilere ise günlük tek seferde intravezikal HOCI tedavisi uygulandı. 8. Gün sonunda intrakardiyak aspirasyon yöntemi ile kan alınıp biyokimyasal inceleme için ayrıldıktan sonra sakrifikasyon uygulandı. Mesane ve sağ böbrek çıkarılarak histopatolojik ve biyokimyasal inceleme için ayrıldı. İdrar kültüründe üreme olmayan ve deney süresinde ölen deney hayvanları çalışmadan çıkarıldı. Bulgular: Biyokimyasal incelemede bakteriyel ÜSE etkilerini görmek amacıyla kandan alınan tetkiklerde WBC, CRP, Thiol/disülfide homeostaz testleri; dokudan alınan örneklemelerde ise süperoksit dismutaz(SOD), katalaz ve Myeloperoksidaz çalışılmıştır. CRP değerleri ertapenem ve HOCI ile tedavi edilen grupta benzer, kontrol grubana göre yüksek olarak görüldü. İnflamasyonun göstergesi açısından istatistiksel anlamlı bulundu(p; 0,02). Gruplar arası thiol-disülfid dengesi için sonuçlara bakıldığında P>0,005 olmasının yanında total thiol değerlerinin kontrol grubunda yüksek, tedavisiz bırakılan grupta en düşük olarak izlenmiştir. Ertapenem ve HOCI gruplarında benzer sonuçlar ortaya çıkmıştır(p;0,065). Mesanede ve böbrekte MPO değerlerinin tedavisiz bırakılan grupta yüksek olduğu , kontrol grubunda düşük olduğu ve ertapenem ile HOCI tedavi gruplarında benzer olduğu görüldü(p;0,00). CAT ve SOD gruplarında istatistiksel anlamlılık oluşturulamadı. Histopatolojik incelemede inflamasyon bulguları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective and Background: Urinary system infections are one of the most common diseases that cause mortality and morbidity in our country and in the world. One of the most important reasons that increase the risk of developing urinary system infection is urinary catheterization. The risk of developing urinary system infection increases in patients who are followed up with a urethral catheter for any health problem in hospital or home care practices. This situation harms the country's economy financially, increases the side effects of broad-spectrum antibiotics to the patient, and also causes an increase in resistance to antibiotics, which has become an international health problem. Hypochlorous acid (HOCI) is an oxygen compound produced by phagocytic cells that fight against pathogens, especially neutrophils, which are vital for the anti-inflammatory process in our body. It is used commercially in many medical fields, wound cleaning and sterilization. The aim of the study is to investigate the therapeutic or prophylactic effect of intravesical HOCI therapy in UTI. Materials and methods: Necessary approval was obtained from Çanakkale Onsekiz Mart University Experimental Animals Ethics Committee for the experiment. 60 Wistar Albino female rats (200-300 g live weight) were obtained from ÇOMÜ Experimental Research Center. The experiment consisted of 4 groups. 1st group (control group), 2nd group (untreated group), 3rd group (ertapenem treated group), 4th group (intravesical hypochlorous acid treated group). The experiment lasted 8 days in total. At the 1st time, 0.5 ml of ESBL(+) Escherichia coli (NCTC-13351. 1.2× 109colony forming units/ml) strain was injected to the experimental animals in all groups except the control group to incubate the bladder with a catheter. At the end of 72 hours, urine culture-antibiogram test was taken from the injected groups. Group 2 was not treated. A single daily intraperitoneal dose of 15mg/kg ertapenem was given to the experimental animals in the 3rd group. In the 4th group, intravesical HOCI treatment was applied once a day. At the end of the 8th day, blood was collected by intracardiac aspiration method and left for biochemical examination, and sacrification was performed. The bladder and right kidney were removed and separated for histopathological and biochemical examination. Experimental animals that did not grow in urine culture and died during the experiment were excluded from the study. Results:WBC, CRP, Thiol/disulfide homeostasis tests in blood tests to see the effects of bacterial UTI in biochemical examination; Superoxide dismutase (SOD), catalase and Myeloperoxidase were studied in the samples taken from the tissue. CRP values were similar in the group treated with ertapenem and HOCI, but higher than in the control group. It was found to be statistically significant in terms of the indicator of inflammation (p; 0.02). Considering the results for the thiol-disulfide balance between the groups, P>0.005 and total thiol values were higher in the control group and the lowest in the untreated group. Similar results were found in the ertapenem and HOCI groups (p;0.065). It was observed that MPO values in the bladder and kidney were higher in the untreated group, lower in the control group, and similar in the ertapenem and HOCI treatment groups. (p;0.00). Statistical significance could not be established in the CAT and SOD groups. Inflammation findings were evaluated in histopathological examination.