BFM tedavisi olan lösemi hastalarında akut komplikasyonlar
Acute complications in leukemia patients treated with BFM protocols
- Tez No: 499134
- Danışmanlar: PROF. DR. TİRAJE CELKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Kliniğimizde 1995-2015 yılları arasında ALL tanısı ile yatırılıp BFM protokolü kullanılan hastaların karakteristiklerini, izlem ve tedavileri sırasında gelişen akut komplikasyonları belirlemek. Hastalar ve yöntemler: Yeni tanılı, 1 ay - 18 yaş arasındaki 312 hastanın dosyaları tarandı. Bu hastalardan 304'ü istatistiksel analize alındı. Analizler SPSS 20.0 programıyla yapıldı. Bulgular: Hastaların 5'inde tümör lizis sendromu, 6'sında hiperkalsemi, 3'ünde santral havayolu basısı sendromu, 1'inde süperior vena kava sendromu, 25'inde MSS lösemisi, 2'sinde izole VII. kraniyal sinir felci bulgusu, 1'inde beyinde ALL tutulumuna bağlı kitle ve optik sinir tutulumu, 14'ünde tromboz, 36'sında kanama, 6'sında santral venöz kateter ile ilişkili komplikasyonlar, 2'sinde invajinasyon, 1'inde akut apandisit ve takibinde brid ileus, 2'sinde paralitik ileus, 68'inde ağır derecede oral mukozit, 52'sinde özofajit-gastrit, 9'unda tiflit, 217'sinde derece III-IV karaciğer toksisitesi, 4'ünde venookluzif hastalık, 6'sında pankreatit, 1'inde beyin apsesi, 41'inde nöbet, 13'ünde reversibl posterior lökoensefalopati, 1'inde spinal kordda lipom, 1'inde epidural hematom, 1'inde akut flask paralizi, 6'sında osteonekroz, 1'inde hipertiroidi, 5'inde uygunsuz antidiüretik hormon salınımı sendromu, 58'inde hiperglisemi, 7'sinde hipoglisemi vardı. Tüm hastalarda ölüm oranı %17,1, 5 yıllık EFS %79,9 ± 4,7 ve OS %83,2 ± 4,1 hesaplandı. Sonuç: Merkezimizde ALL hastalarında ulaştığımız 5 yıllık EFS ve OS dünya ülkelerindeki oranlara göre tatmin edicidir. Tedavi sırasında görülen akut komplikasyonların çoğu, en sık protokol 1 tedavisi sırasında saptandı. On yaşın üzerindeki hastalarda tedavi komplikasyonları daha sık görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: To define characteristics ALL patients hospitalized and treated on BFM protocols between 1995 - 2015 at our hospital and acute complications encountered during follow up and treatment period. Patients and methods: Files of 312 newly diagnosed patients aged between 1 month - 18 years were investigated. Three hundred and four of these patients were included in statistical analysis. Data of all patients were analyzed by using SPSS 20.0 program. Results: Early complications were tumor lysis syndrome in 5, hypercalcemia in 6, central airway compression syndrome in 3, superior vena cava syndrome in 1, thrombosis in 1, bleeding in 9, CNS leukemia in 25, isolated VII. cranial nerve palsy in 2, brain mass and optic nerve involvement in 1 of the cases. On-therapy complications were thrombosis in 14, bleeding in 27, central venous catheter complications in 6, intussusception in 2, acute appendicitis and postoperative ileus in 1, paralytic ileus in 2, severe oral mucositis in 68, esophagitis-gastritis in 52, typhlitis in 9, grade III-IV hepatic toxicity in 217, venoocclusive disease in 4, pancreatitis in 6, brain abscess in 1, seizures in 41, reversible posterior leukoencephalopathy in 13, spinal cord lipoma in 1, epidural hematoma in 1, acute flaccid paralysis in 1, osteonecrosis in 6, hyperthyroidism in 1, syndrome of inappropriate secretion of antidiuretic hormone in 5, hyperglycemia in 58 and hypoglycemia in 7 of the cases. Death rate, 5-year EFS and OS rates wre 17,1%, 79,9% ± 4,7 and 83,2% ± 4,1, respectively. Conclusion: The 5-year EFS and OS we achieved at our center in ALL patients are satisfactory compared to the rates in the world countries. Most of on-therapy complications were encountered during protocol 1 phase of treatment. All treatment complications were more often in patients older than 10 years.