Kostik özefagus yanıklarının tedavisinde aprotinin uygulaması
Aprotinin in the treatment of caustic esophageal burns
- Tez No: 163901
- Danışmanlar: PROF.DR. BEDİİ SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
VI ÖZET Kostik özefagus yanıkları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, edinilmiş özefagus striktürlerinin en sık sebebidir. Kostik özefagus yanıklarından sonra gelişmiş olan özefagus striktürlerinin tedavisi, erken ve geç dönemlerde farklılıklar göstermekte ve hastanın, yaşam konforunu etkilemektedir. Kostik yanıklardan sonra gelişen striktürleri tedavi etmek yerine striktürün gelişimini önlemeye yönelik çalışmalara önem verilmiştir. Bu amaçla pek çok medikal ajan, klinik ve deneysel araştırmalarda kullanılmış ve başarılı bulunmuştur. Ancak, önerilen deneysel tedavi modellerinin pek çoğu, klinik olarak uygulanabilir bulunmamıştır. Bizim çalışmamızda, anti-enflamatuar, anti-trombotik ve anti-oksidan bir ajan olan aprotininin, kostik özefagus yanıklarından sonra meydana gelen enflamatuar süreç ve striktür gelişimi üzerindeki olası etkileri araştırılmaktadır. Çalışmamızda, 56 adet Sprague-Dowley rat kullanıldı. Denekler 4 gruba bölündü ve 1. grup kontrol grubu, 2. grup sham operasyon grubu olarak ayrıldı. 3. ile 4. gruplarda kostik yanık oluşturulduktan sonra, 4. gruba, 10 gün 20,000 KIU/kg dozunda aprotinin tedavisi verildi. Aprotininin enflamatuar yanıt üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla her bir gruptaki denekler, 1., 3., 7. ve 15. günlerde, randomize olarak, eşit sayılarda seçilerek sakrifiye edildi. Elde edilen özefagus örnekleri, Hematoksilen-Eozin ve Masson-Trikrom boyaları ile boyandı. Yanık sahasındaki lökosit yoğunlukları, yanığın derecesi, tunika muskularis hasarı, muskularis mukoza hasarı, submukozada kollajen depolanması ve tromboze vasküler yapıların varlığı açısından tüm gruplar karşılaştırıldı. Veriler, Student T test, Mann-Whitney ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak değerlendirildi. Tüm veriler ortalama ve standart sapma olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT APROTININ IN THE TREATMENT OF CAUSTIC ESOPHAGEAL BURNS Caustic esophageal burns are the most common causes of acquired esophageal strictures, especially in developing countries. The treatment of caustic esophageal strictures differs in early and late course of the disease and impairs the patient's life quality. Preventing from stricture development rather then treating the stricture is much more reasonable. In this respect, many pharmacologic agents were found successful in clinical or experimental trials. However, many of them can not be applicable in humans. In this study, we investigate the efficacy of aprotinin, an anti-inflammatory, anti-thrombotic and anti-oxidant agent, on inflammatory response developing after caustic esophageal burns and discussed the possible effects on stricture formation. In our study, 56 Sprague-Dowley rats were used. Rats were divided into four groups (12 rats in control, 12 rats in sham operation, 16 rats in caustic burn without treatment, 16 rats in caustic burn with aprotinin treatment). 4th group received 20.000 KIU/kg/24h Aprotinin for ten days after caustic bum. To investigate the effects of aprotinin on inflammation after caustic burn, each animal in every group were choused randomly and equal in numbers and sacrificed in the 1st, 3rd, 7th and 15th days of the study. Esophageal specimens were stained with Hematoxilen-Eosin and Masson-Trichrome. Each specimen were assessed and compared by the means of leukocyte infiltration, burn degree, tunica muscularis injury, muscularis mucosa injury, submucosal collagen deposition and thrombosis. The data were analyzed with Student's T test, Mann-Whitney and Kruskal-Wallis test. All data were expressed as mean and standard deviation. Statistical significance was set up at p < 0.05. All animals in group 3 and 4 showed caustic esophageal burn.