Koyunlarda klinik, mikrobiyolojik ve biyokimyasal metotlar ile subklinik mastitislerin saptanması
Detection of subclinical mastitis by clinical, microbiological and biochemical methods in sheep
- Tez No: 163922
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
70 6. ÖZET Koyunlarda Klinik, Mikrobiyolojik ve Biyokimyasal Metotlar ile Subklinik Mastitislerin Saptanması Bu çalışmanın amacı, Kırıkkale bölgesindeki koyunlarda subklinik mastitisin prevalansını ve etiyolojisini belirlemek ve koyunlarda subklinik mastitis sonucu sütteki klor ve sodyum düzeyinde, ALP, LDH ve NA-Gase enzim aktivitesinde, SHS'da ve CMT skorlarındaki değişimleri tespit etmektir. Kuzulama sonrası 4-7 haftadaki 100 koyundan alınan toplam 200 süt örneği incelendi. Tüm süt örneklerinde SHS, CMT, ALP, LDH ve NA-Gase enzim aktiviteleri, Na ve Cl düzeyleri incelendi ve bakteriyolojik muayene yapıldı. Bakteriyolojik inceleme aerobik bakterileri kapsadı ve somatik hücreler mikroskopik yöntemle sayıldı. Süt serumu enzim ve mineral incelemeler için kullanıldı. Bakteriyolojik kültür sonucu pozitif olarak klasifiye edilenler subklinik mastitis olarak kabul edildi. incelenen 200 süt örneğinin 13'ü (%6,5) bakteriyolojik açıdan pozitif olarak tespit edildi. Alınan tüm örneklerin %5,5'inde ve bakteriyolojik olarak pozitif olan %84,61'de koagulaz negatif stafilokoklar izole edildi. Sonuçta 11 koagulaz negatif stafilokok ve 2 gram pozitif difteroid çomak izole edildi. Subklinik mastitisin prevalansı %6,5 olarak belirlendi. Enfekte olmayan memelerden elde edilen süt örneklerindeki CMT skorları oldukça değişken olarak saptandı. Koagulaz negatif stafilokokal enfeksiyonların sadece %9,09'u CMT pozitif olarak belirlendi. Bakteriyolojik olarak pozitif olan süt örneklerinde CMT'nin sensitivitesi %15 ve spesifitesi %3 olarak belirlendi. Somatik hücre sayımı mikroskobik yöntemle yapıldı ve SHS ortalaması bakteriyolojik olarak pozitif süt örneklerinde 300.000-1.000.000 ve bakteriyolojik olarak negatif süt örneklerinde
Özet (Çeviri)
71 7. SUMMARY Detection of Subclinical Mastitis by Clinical, Microbiological and Biochemical Methods in Sheep The aim of this study was to determine the prevalence and etiology of subclinical ovine mastitis in Kırıkkale region, Turkey, and to study the changes occuring in the level of chlorine and sodium, ALP, LDH and NA-Gase enzyme activities, SCC and California Mastitis Test (CMT) scores in milk as a result of subclinical mastitis in the sheep. A totally 200 milk samples were collected from the udder halves of 100 dairy ewes at 4-7 weeks after lambing. Somatic cell counting, CMT, ALP, LDH and NA-Gase enzymes activities, Na and CI levels and bacteriology were analysed in all milk samples. Bacteriological examination included aerobic bacteria and somatic cells were counted via microscopic method. Milk sera used for enzyme and mineral determinations. Those which were classified by bacterial culture as positive, were deemed to have glands with subclinical mastitis. Of the 200 examined milk samples, 13 (6,5%) were determined as bacteriologically positive. Coagulase negative staphylococci was isolated in 5,5% of the milk samples and 84,61 of the bacteriologically positive samples. In addition, 11 coagulase negative staphylococci and 2 difteroid bacillus were isolated. The period prevelance of subclinical mastitis was 6,5%. Milk samples from noninfected udder halves were found to have variable CMT scores. Only 9,09% of all coagulase negative staphylococcal infections were associated with positive CMT scores. The sensitivity of the CMT for all bacteriological positive milk samples was 15% and the specificity was 3%. Somatic cells were counted via microscopic method and in bacteriological positive milk samples, SCC mean was measured as 300.000-1.000.000 and in bacteriological negative milk samples ^300.000.