Hacettepe Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin ruhsal durumlarının ve sosyal anksiyete sorunlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mental healt hand social anxiety problems of first years students of Hacettepe University
  1. Tez No: 163928
  2. Yazar: NÜKET SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BERKSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hacettepe Üniversitesi Birinci Sınıf Öğrencilerinin Ruhsal Durumlarının ve Sosyal Anksiyete Sorunlarının Değerlendirilmesi Bu tez çalışmasında Hacettepe Üniversitesinde 2004-2005 öğrenim yılında 1. sınıf öğrencisi olan öğrencilerin ruhsal durumlarının değerlendirilmesi ve Liebowitz Sosyal Anksiyete Kendini Değerlendirme Ölçeği'nin Geçerlilik ve Güvenilirlik ön çalışmasının yapılması ve sosyal anksiyete sorununun düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki araştırmaya katılan 1849 öğrencinin yaş ortalaması 20,03, standart sapması 1,76'dır. Kız öğrenciler araştırma grubunun %60,4'üdür.. Öğrencilerin %34,7'si ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Öğrencilerin%60,0'ınm anneleri ile iletişimi çok kolay, %42,5'inin ise babaları ile iletişimi kolaydır. Öğrencilerin %20,0'si vücudunda kendisini rahatsız eden bir bölüm vardır. Uyku süresi 6 saatten az olan öğrencilerin oram %8,2'dir. Öğrencilerin %22,5'i sigara içmektedir, %49,5'i şimdiye kadar en az bir kez alkol almıştır. Son 30 gün içerisinde madde kullanma sıklığı %1,7, son 12 ayda ise sıklık %3,8'dir. Son bir yılda öğrencilerin %6,7'si ailesinden, %20,9'u flörtünden duygusal şiddet görmüştür. Öğrencilerin %12,3'ü son bir yılda herhangi bir kişiye fiziksel şiddet uygulamıştır. Öğrencilerin Kısa Semptom Envanteri rahatsızlık indeksi ortalaması 0,93 standart sapması 0,64'tür. Öğrencinin yaşı cinsiyet, medeni durumu, bitirdiği lise türü, karşı cinsten partner sahibi olması, anne ve babasının öğrenim durumu, ailesinin ekonomik düzeyi, anne ve baba ile iletişim düzeyi, boy uzunluğu, ve bedende rahatsızlık veren bir bölüm bulunması, günlük uyku süresi ve flörtten şiddet görme durumu Kısa Sempton Envanteri puan ortalamasını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilemektedir. Liebowitz Sosyal Anksiyete Kendim Değerlendirme Ölçeğinin ve alt ölçeklerinin Cronbach alfa katsayıları 0,91 ile 0,95 arasındadır. Liebowitz Sosyal Anksiyete Kendini Değerlendirme Ölçeği ile Kısa Semptom Envanteri arasında orta düzeyde koralasyon vardır. Ölçeğin her iki alt ölçeğinin faktör yüklenmesi tek bir faktörde olmuştur. Öğrencilerin Liebowitz Kendini Değerlendirme ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 40,80, standart sapması 23,83'tür, %32,5'inin ölçekten 50 ve üzeri puan aldıkları saptanmıştır. Öğrenciler arasında riskli davranışlar ve82 ruhsal belirtiler ve sosyal anksiyete sorunu oldukça sıktır. Bu nedenlerle öğrencilere yönelik olarak üniversite düzeyinde programlar geliştirilmesi ve ruhsal sorunlar konusunda öğrencilere yönelik hizmetlerin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of mental health and social anxiety problems of first year students of Hacettepe University The present thesis study was aimed to evaluate mental health of Hacettepe University first year students in 2004-2005, to conduct reliability and validity preliminary study of Liebowitz Social Anxiety Self Report Scale and to determine the level of social anxiety disorder. The mean age of 1849 students who participated in this cross-sectional study is 20,03 with a standard deviation 1,76. Female students constitute 60,4% of the study population. 34,7% of the students were living with their families. 60,0% of them were found to communicate with their mothers very easily and 42,5% of them were found to communicate with their fathers easily. 20,0% of the students feel indisposed/feel inconvenient / have discomfort about some part of their bodies. The percentage of students who sleep less than 6 hours a day is 8,2%. 22,5% of the students are smoking at the present, and 49,5% of them drank alcohol at least once before till now. The frequency of drug use in the last 30 days is 1,7%, and for the last 12 months this frequency is 3,8%. 6,7% of the students were exposed to emotional violence attempts by their families and 20,9% of them by their dating partners in the last year. 12,3% of the students engage in physical violence acts towards someone in the last year. Students' Brief Symptom Inventory Global Severity Index average is 0,93 with a standard deviation of 0,64. Student's age, sex, marital status, high school that she/he graduated from, having an opposite sex partner, the education / academic background of their parents, their families' economic situation, their communication with their parents, their height and having an indisposed part on the body, total sleeping duration and being exposed to physical violence by the dating partner have statistically significant impact on the average score of Brief Symptom Inventory. Liebowitz Social Anxiety Self Report Scale's and it's subscales' Cronbach alpha coefficients were ranging between 0,91 and 0,95. There exists moderate correlation between Liebowitz Social Anxiety Self Report Scale and Brief Symptom Inventory. Factor loading of each subscale of the Scale was loaded under one factor. The mean average score of Liebowitz Social Anxiety84 Self Report Scale was found as 40,80 (SD= 23,83) and 32,5% of them were determined to get a score of 50 or over from the scale. Risky behaviors, mental health / psychological symptoms and social anxiety disorders were found to be very common among students. On this account developing student oriented university level programs and increasing the student oriented services on mental problems are suggested.