Ankara piyasasında satılan sütlerde antibiyotik kalıntı durumunun belirlenmesi
Investigation of antibiotic residues in milk samples of marketing in Ankara
- Tez No: 163980
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN FİLAZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
35 ÖZET Ankara Piyasasında Satılan Sütlerde Antibiyotik Kalıntı Durumunun Belirlenmesi Çalışmada Ankara piyasasında satılan çiğ süt ve pastörize süt ürünlerinin antibiyotik kalıntılarının araştırılması amaçlandı. Bu amaçla 03.04.2003 ile 30.03.2004 tarihleri arasında, çeşitli satış yerlerinden her ay 10 adet çiğ süt ve 10 adet pastörize süt olmak üzere toplam 240 adet süt örneği toplanarak penisilin G, oksitetrasiklin, gentamisin, streptomisin ve neomisin yönünden analiz edildi. Bunun için test mikroorganizması olarak Bacillus subtilis ATCC 6633'ün kullanıldığı İTK/Biyootografi yönteminden yararlanıldı. Buna göre penisilin G, oksitetrasiklin, streptomisin, gentamisin ve neomisin' in en küçük etkili yoğunlukları sırasıyla (ig/ml olarak 0.01, 0.01, 0.25, 0.1 ve 1, geri alınma düzeyleri ise yüzde olarak yine sırasıyla 75.6, 79.7, 80.9, 84.7 ve 73.5 olarak belirlendi. Bir yıl boyunca toplanan 240 adet süt örneğinden yapılan analizlerde pastörize süt örneklerinin birinde 150.4 ug/L oksitetrasiklin, birinde 33.5 ug/L penisilin G ve bir adet çiğ süt örneğinde 7688.4 |j.g/L neomisin tespit edildi. Toplam analiz örneği sayışma göre antibiyotikle kirlenme sıklığı %1.25 olarak saptandı. Penisilin G, oksitetrasiklin ve neomisin için bulunan değerlerin Türkiye ve Avrupa Birliğinde sütlerde bulunmasına izin verilen maksimum kalıntı limitlerinin üstünde bulunduğu ve halk sağlığı ve gıda güvenliğine dair risk oluşturduğu belirlendi. Anahtar kelimeler : Süt, antibiyotik, kalıntı, İTK/Biyootografik yöntem
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Investigation of Antibiotic Residues in Milk Samples of Marketing in Ankara In this study, a study of antibiotic residues in raw milk and pasteurised milk products obtained in Ankara markets has been intended. For this purpose 240 units of milk samples were analysed in terms of penicillin G, oxytetracycline, gentamycin, streptomycin and neomycin by collecting samples as 10 units raw milk and 10 units pasteurised milk per month from various sale points in Ankara, between dates 03.04.2003 and 30.03.2004. ITK/Biyoautographic method, in which Bacillus subtilis ATCC 6633 was used as test microorganism, was utilised for analysis. Accordingly, it was determined that the minimum affective densities for penicillin G, oxytetracycline, gentamycin, streptomycin and neomycin, as ng/ml was 0.01, 0.01, 0.25, 0.1 and 1 in respectively and recovery rate as percentage was 75.6, 79.7, 80.9, 84.7 and 73.5 respectively. During analysis, amoung the 240 milk samples collected for one year, 150.4 p.g/L oxytetracycline in one pasteurised milk sample, 33.5 ug/L penicillin G in one another and 7688.4 ug/L neomycin in one raw milk sample were detected. According to total number of samples analysed, the density of pollution with antibiotics is calculated as %1.25. It is determined that the values found for penicillin G, oxytetracycline and neomycin were higher than the limits of maximum residues allowed in milks in Turkey and Europen Union and were caused a risky condition for public health and food safeness. Keywords : Milk, antibiotic, residue, TLC/Bioautographic method