In vitro evaluation of fracture resistance of crown restorations fabricated from different hybrid ceramic materials
Farklı hibrit seramik materyalleri ile hazırlanan restorasyonların kırılma dirençlerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 596574
 - Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. BUKET EVREN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, CAD\CAM sisteminde farklı hibrit seramik malzemelerden üretilen kron restorasyonların kırılma direncini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çekilmiş 45 molar diş, her biri 15 örnek içeren, rastgele 3 gruba ayrıldı. Çıkarıler dişler, otopolimerize edici akrilik reçine bloklarına yerleştirildi. Tüm dişler standart diş kesim prosedürlerine göre chamfer bitiş çizgisile hazırlandı. CAD/CAM sistemi (CEREC Omnicam Sistemi, Salzburg, Österreich) ile dijital ölçüler alındi. Taramadan sonra, 45 diş 3 gruba ayrıldı. kron restorasyonları 3 farklı CAD / CAM bloğundan (IPS e.max CAD, Vita Enamic ve GC Cerasmart) üretildi. Restorasyonların simantasyonundan sonra kırılma direnci üniversal test cihazı (Shimadzu product, Kyoto 604-8511, Japan) ile ölçüldü. Veriler toplandıktan sonra sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Compared to conventional materials, polymer/ceramic hybrid composites have the potential to tailor the desirable properties that individual component can offer. The aim of this study is to evaluate the fracture resistance of crown restorations fabricated from different hybrid ceramic materials in CAD\CAM system. Materials and Methods: 45 extracted molar teeth were divided into 3 groups randomly, each group containing 15 specimens. All teeth were placed in autopolymerizing acrylic resin blocks and they were prepared according to standard tooth preparation procedures with a chamfer finish line. Digital impressions were taken with CAD/CAM system (CEREC Omnicam System, Salzburg, Österreich). After scanning crown restorations were fabricated from 3 different CAD/CAM blocks (IPS e.max CAD, Vita Enamic, and GC Cerasmart). After cementation of the restorations, fracture resistance was measured with a universal testing machine (Shimadzu product, Kyoto 604-8511, Japan). After collecting the data, the results were evaluated statistically.