Değişik kanal dolgu tekniklerinin mikrosızıntı miktarlarının farklı mikrosızıntı test yöntemleri ile karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparision of sealing ability of different root-canal obturation techniques by different microleakage test methods
- Tez No: 164056
- Danışmanlar: PROF.DR. NİMET GENÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
1. ÖZET Modern endodontik tedavide basandan söz edebilmek için, kanalın hiçbir boşluk kalmayacak şekilde inert bir dolgu ile doldurulması gerekmektedir. Kanal dolgusunun basan kriterlerinden biri olan sızdırmazlık özelliğini ölçmek için bir çok mikrosızıntı test yöntemi geliştirilmiştir. Testlerin bir arada kullanıldığı metodoloji çalışmalan yetersizdir. Bu çalışma 144 adet çekilmiş tek köklü ve tek kanallı insan dişleri kullanılmış ve çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Buna göre; 1. aşamada; 15' er adet diş lateral kondensasyon veya Thermafil tekniği ile doldurulduktan sonra sırası ile sıvı-filtrasyon, elektro-kimyasal, bakteriyel ve boya mikrosızıntı testlerinin hepsi uygulanmıştır. 2.aşamada ise, 45' adet diş lateral kondensasyon 45 adet diş Thermafil tekniği ile doldurulmuş ve 3 ayn gruba bölünmüştür. Her grupta bulunan 15 'er diş (Thermafil ve lateral kondensasyon grubu), 3 ayn mikrosızıntı testine tabii tutulmuştur. Daha sonra gruplar, istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Böylece mikrosızıntı testleri bir arada kullanıldığında örneklerin ve mikrosızıntı sonuçlarım etkilenip etkilenmediği araştınlmıştır. Çalışmanın sonucunda, sıvı-filtrasyon mikrosızıntı testinde lateral kondensasyon tekniği Thermafil tekniğinden daha başanlı bulunmuştur. Elektro-kimyasal ve boya mikrosızıntı testlerinde iki dolgu tekniği arasmda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Bakteriyel mikrosızıntı testinde ise, Thermafil dolgu tekniği, lateral kondensasyona göre daha başanlı bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, mikrosızıntı test yöntemleri arasmda bir uyumdan söz etmek imkansızdır. Diğer yandan, tüm testlerin uygulandığı Thermafil ve lateral kondensasyon gruplarında, boya ve bakteriyel mikrosızıntı testlerinden, sadece bu testlerin uygulandığı örneklere nazaran istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçtan yola çıkarak, birden fazla mikrosızıntı testinin bir arada kullanıldığı zaman, tüm testlerin uygulandığı örneklerin tekrarlanan test aşamalan sebebiyle deformasyona uğradığı ve sızıntı sonuçlarım etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Comparision of Sealing Ability of Different Root-Canal Obturation Techniques by Different Microleakage Test Methods. Complete obturation of the root canal with an inert filling material is the goal of a successful endodontic treatment (55). Different microleakage test methods are developed to evaluate the quality of the root-canal fillings. Insufficient numbers of studies were found in literature, regards to the methodology of microleakage tests. In this study, fluid-filtration, electro-chemical, bacterial and dye microleakage tests were used on teeth obturated by Thermafil or lateral condansation techniques. For this purpose, 144 single rooted extracted human teeth were used. First step: Coronal microleakage of two groups of teeth (n=l 5) obturated by lateral condensation or Thermafil techniques were tested by fluid-filtration, electro-chemical, bacterial and dye microleakage tests respectively. Second step: Coronal microleakage of two groups of teeth (n=45) obturated by lateral condensation or Thermafil techniques were tested by each of microleakage tests. (15 teeth for each test). According to fluid-filtration test results, lateral condansation filling technique performed better sealing ability than Thermafil technique. Electro-chemical and dye leakage tests did not showed any significant difference between two filling techniques. On the other hand, at bacterial microleakage test, Thermafil technique showed better sealing ability than lateral condensation technique. It is obvious that mere is no consensius between microleakage tests. Groups that are tested on all the microleakage tests showed different results at bacterial and dye leakage tests compared to the other groups. This showed that the samples that were used for all tests underwent deformation.