Huzurevinde yaşayan üriner şikayetleri olan kadınlarda mesane eğitimi ve Kegel egzersizlerinin etkinliği
The effects of bladder training and Kegel exercises in women living in nursing home with urinary complaints
  1. Tez No: 164062
  2. Yazar: ERGÜL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
1. ÖZET Araştırmamız, huzurevinde yaşayan 65 yaş ve üzeri üriner şikayetleri olan kadınlarda, mesane eğitimi ve Kegel egzersizlerinin etkinliğini belirlemek amacıyla planlanmış olup, deneysel prospektif araştırma özelliğindedir. Araştırma, T.C. Emekli Sandığı Nisbetiye Dinlenme ve Bakımevi'nde, Kasım 2002-Ocak 2004 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya katılmaya istekli 25 kadın vaka grubuna, 25 kadın kontrol grubuna alındı, örneklem seçiminde üriner şikayetleri olması, mobilite sorunu olmaması (Rankin Skalasına göre 0-3 puan) ve mental durumu yeterli olması (Mini Mental Test puanı 23 ve üzeri) koşulları dikkate alındı. Çalışmanın verilerini elde etmek üzere, vaka ve kontrol grubuna tedavi öncesi (Tö) Görüşme Formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği (KHQ), Mini Mental Test, Rankin Skalası uygulandı. Üriner günlük formları kadınlar tararından dolduruldu. İnkontinansın varlığı ve şiddeti ped testi ile değerlendirildi. Pelvik taban kas gücü digital palpasyon ölçüldü. Vaka grubuna 6-8 haftalık süre ile mesane eğitimi ve Kegel egzersizleri uygulatıldı. Tedaviden 8 hafta sonra (TS) 1. kontrol ve tedavi sonrası 6. ayda (TS 6. ay) 2. kontrol yapıldı. Elde edilen verilere göre, vaka grubunun yaş ortalaması 78.88±4.80 kontrol grubunun ise, 79.44±5.32 idi. Huzurevinde kalma süresi ortalama olarak 7.34±4.46 yıldı. Üriner inkontinans tipleri arasında en sık olarak, vaka grubunda miks inkontinans (%52) ve kontrol grubunda urge inkontinans (%60) görüldüğü belirlendi. Urgency %68, frequency %68 ve noktüri %62 olarak yaygın şikayetlerdi. Olguların %50'sinde pelvik taban kas gücü, digital palpasyonda 1-2/5 olarak düşüktü. Vaka grubunun ped testi ortalaması 7.12±12.07 gr., kontrol grubunun 8.20±14.13 gr. idi. TÖ, TS ve TS 6.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE EFFECTS OF BLADDER TRAINING AND KEGEL EXERCISES IN WOMEN LIVING IN NURSING HOME WITH URINARY COMPLAINTS The study was planned, experimental and prospective design to determine the effects of bladder training and Kegel exercises in 65 years or older women living in nursing home with urinary complaints. The research was conducted in Republic of Turkey Retired Institution Nisbetiye Rest and Nursing Home between October 2002 and January 2004. 25 volunteer women who wanted to participate in the study were included to the experimental group and 25 women who had the same characteristics with the experimental group were included to the control group. Including criteria to the sample were having urinary complaints, not to have a mobility problem (0-3 points according to the Rankin Scale) and to have adequate mental capacity (Mini Mental Test score 23 and over). In order to gather data of the study, an Interview Form, King's Health Questionnaire (KHQ), Mini Mental Test and Rankin Scale were administered to women in experimental and control groups. The presence and the intensity of the urinary incontinence were evaluated by pad test. Digital palpation was used to evaluate the pelvic floor muscle strength. Women in the experimental group performed the Kegel exercises and bladder training for 6-8 weeks. First follow up control was made 8 weeks after the first evaluation (after treatment) and second control was made 6 months after the treatment. According to the data, the mean age of women was 78.88±4.80 in experimental group and 79.44+5.32 in control group. Duration of staying in the nursing home was 7.34±4.46 years on the average. The most common types of incontinence were mixed type incontinence (52 %) in experimental group and urge incontinence (60 % ) in control group. The most common urinary complaints were urgency 68 %, frequency 68 % and nocturia 62 %. Pelvic floor muscle strength was low with 1-2/5 scores in 50 % of cases in all groups. The mean of pad test results were 7.12±12.07 gr. in experimental group, 8.20±14.13 gr. in control group.