Bası yarasının önlenmesinde koyun postu uygulaması ve etkinliğinin değerlendirilmesi
To determine of sheep skin practise in prevention of pressure sores
  1. Tez No: 164136
  2. Yazar: NİLAY SAĞNAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
1.ÖZET Bu çalışma, yatağa bağımlı hastalarda bası yarası oluşumunda koyun postu uygulamasının etkinliğini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak yapıldı. İstanbul Memorial Hastanesi genel yoğun bakım ünitesinde Nisan 2003- Mayıs 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışma için 30 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta çalışmaya alındı. Deney grubuna koyun postu kontrol grubuna ise havalı yatak kullanıldı. Veri toplama aracı olarak hasta sorgulama formu, Waterlow ve Norton bası yarası riskini değerlendirme ölçekleri kullanıldı. Elde edilen veriler, SPSS paket programında, aritmetik ortalama, yüzdelik, ki-kare, Mann-Whitney U, t- testi ve korelasyon analizi ile değerlendirildi. Deney ve kontrol grubunda cinsiyet, obezite, kaşeksi, kronik hastalık varlığı, masaj yapma ve yatak içinde egzersiz (range of motion=ROM) uygulama açısından aniamlı fark bulunamazken (p>0.05), ödem varlığı, pozisyon değiştirme ve prognoz açısından anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY TO DETERMINE EFFECTIVE OF SHEEP SKIN PRACTISE IN PREVENTION OF PRESSURE SORES This study was performed as experimental in order to determine effective of sheep skin practice in prevention of pressure sore in bedridden patients. Thirty patients in the test group, thirty patients in control group, totally sixty patients from Istanbul Memorial Hospital's Intensive Care Unit involved in the study between the dates of April two thousand and three and two thousand and four. In test group we used sheep skin, gived nursing care and position systematically. In control group we gived nursing care and position, air bed and do not use sheep skin. We used interrogation forms to collect the data, Waterlow and Norton scales and evaluated the forms with SPSS packet program, arithmetic average, Mann-Withney U, percentage, chi-square, t-test and corelation analysis. Between the test group and the control group there were no differences about gender, obesity, thinness, chronic disease, massage and range of motion exercises (p0.05). We did not see pressure sore in any of the patients in test group but thirty percent of the patients had pressure sore in control group.