Ankle-brachial indeks ve karotid intima-media kalınlığı ile koroner arter hastalığı varlığı ve yaygınlığı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 164164
  2. Yazar: GÖKMEN BELLUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERGİZ DOMANİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Amaç: ABI ve karotid İMK'nın kardiyovasküler risk faktörleri ve daha da önemlisi kardiyovasküler olay gelişme riski ile yakın ilişkileri olduğu bilinmektedir. Ancak ABİ ve karotid İMK ile koroner arter hastalığı (KAH) yaygınlığı arasındaki ilişkiler konusunda bilgilerimiz yetersizdir. Bu çalışmanın amacı ABİ ve karotid İMK ile KAH varlığı ve yaygınlığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. ABİ ve karotid İMK ile ilişkili risk faktörlerinin ortaya çıkarılması çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Yöntem: Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana bilim Dalı'nda koroner anjiografi yapılan yaş ortalaması 60 ± 11(39-79 yıl) olan 72 ardışık hasta dahil edildi. Hastaların 43'ü miyokard infarktüsü, 24' ü kararlı angina pektoris, 5'i kararsız angina pektoris nedeniyle koroner anjiografi yapılması planlanan hastalardı. Koroner anjiografi sonuçlarına göre hastalar normal koroner arterler (grup I) ve KAH gruplarına (grup II) ayrıldı. Grup II de tek damar, iki damar ve üç damar KAH gruplarına ayrıldı ve gruplar ABİ ile İMK açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %58'inde hipertansiyon, %34'ünde diabet, %64'ünde de sigara kullanma öyküsü vardı. ABI ortalaması 1.02 ±0.11, İMK ortalaması 0.91 ± 0.20 mm idi. ABİ, KAH olanlarda anlamlı olarak düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background and Aim: Ankle-brachial index (ABİ) and carotid intima-media thickness (IMT) have been shown to be related to cardiovascular risk factors and more importantly future cardiovascular events. Despite this, the degree of corellation between ABI and carotid IMT and the presence and extent of coronary artery disease (CAD) is not known well. The aim of this study is to explore the relationship between ABI and carotid IMT and the presence and the extent of CAD.The other goal is to examine the risk factors concerning ABI and carotid IMT. Method: The research was conducted among 72 consecutive patients who underwent coronary angiography in Cerrahpaşa Faculty of Medicine, at the department of cardiology. The mean age of the patients was 60 ± 1 1 years. 43 patients due to myocardial infarction, 24 patients due to stable angina pectoris, 5 patients due to unstable angina pectoris were refferred for coronary angiography. According to coronary angiography results patients were divided into two groups The first group (group I) had normal coronary arteries and the second (group II) had CAD. Group II was also divided into three subgroups according to number of vessels with >%50 stenosis (1 -vessel, 2-vessel and 3-vessel CAD). All groups were compared in terms of ABI and carotid IMT. Results: %58 of the patients had hypertension, %34 of patients had diabetes mellitus and %64 of patients were smoker. The mean ABI and carotid IMT were 1.02 ± 0.11 and 0.91 ± 0.20 mm.