Bariatrik cerrahi sonrası subklinik ateroskleroz belirteçlerinin değişimi ve kardiyovasküler olay riskinin belirlenmesi
Change of subclinic aterosclerosis markers after barriatric surgery and determination of cardiovascular event risk
  1. Tez No: 632120
  2. Yazar: SAMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYIHAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) ülkemizde ve dünyada halen en büyük mortalite ve morbidite nedenleri arasındadır. İleri yaş, obezite, sigara kullanımı, hipertansiyon (HT), hiperlipidemi (HL), diyabetes mellitus (DM) gibi risk faktörleri varlığında KVH gelişme riski daha da artmaktadır. Obezite; HT, HL, Tip 2 DM gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerini de hızlandıran bağımsız bir kardiyovasküler risk faktörüdür. Obeziteye karşı farmakolojik ve ilaç-dışı tedavi yaklaşımlarının uzun dönem sonuçları tatmin edici değildir. Tüm bu yaklaşımlar istenen sonuçları sağlamada yetersiz kaldığında bariatrik cerrahi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite cerrahisi komorbidite ve obezite ilişkili kardiyovasküler olay gelişme insidansının azalmasını sağlar. Birçok çalışma obez hastalarda obezite cerrahisi sonrası hemodinamik ve hormonal değişiklikleri ve bu değişimlerin uzun dönem sağkalım üzerine olumlu etkilerini göstermiştir. Çalışmamızda, tüm dünyada ve ülkemizde global bir sağlık sorunu oluşturan ve son zamanlarda modern dünyanın beslenme alışkanlıkları sonucu prevalansı giderek artan obez hastalarda bariatrik cerrahi sonrası aterosklerotik belirteçlerdeki değişimi incelemeyi amaçladık. Bu amaçla ateroskleroz öngördürücüleri olarak karotis intima media kalınlığı (KIMK), aortik akım ilerleme hızı (AAİH), ayak bileği-kol basınç indeksi (AKBİ) ile ekokardiyografik veriler ve Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin (ESC) koroner arter hastalığı mortalite risk değerlendirmesi için önerdiği SCORE risk skorlama sistemini kullandık. Çalışma planı: Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğine obezite cerrahisi için başvuran ve metabolik cerrahi kararı alınan hastalar tarafımızca değerlendirildi. Bu kişiler içinden çalışma kriterlerine uyan 30 hasta (17'si kadın) çalışmaya dahil edildi. Çalışma için uygun kriterleri taşıyan hastaların, preoperatif kardiyak değerlendirmeleri, rutin biyokimyasal test sonuçları ve ekokardiyografi ölçümleri, AAİH, AKBİ, KIMK değerleri tespit edildi ve preoperatif SCORE risk skorları hesaplandı. Postoperatif 6. ayda ise aynı tetkik ve ölçümlerle hastalar tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cardiovascular diseases (CVD) are still among the biggest causes of mortality and morbidity in our country and in the world. In the presence of risk factors such as advanced age, obesity, smoking, hypertension (HT), hyperlipidemia (HL), diabetes mellitus (DM), the risk of developing CVD increases even more.Obesity is an independent cardiovascular risk factor that speeds up other cardiovascular risk factors such as HT, HL, and Type 2 DM. Long-term results of pharmacological and non-drug treatment approaches to obesity are not satisfactory. When all these approaches are insufficient to provide the desired results, bariatric surgery appears as an option. Obesity surgery provides a reduction in the incidence of comorbidity and obesity related cardiovascular events. Many studies have shown that hemodynamic and hormonal changes in obese patients after the obesity surgery and the positive effects of these changes in the long term survival. In our study, we aimed to investigate the change in atherosclerosis markers after the bariatric surgery in obese patients whose prevalence increases due to the nutrition facts which is a global health problem in the modern world and our country. For this purpose, we used as predictors of atherosclerosis carotid intima media thickness (CIMT), aortic flow rate (AFR), ankle-brachial pressure index (ABI), echocardiographic data and SCORE risk scoring system which is recommended by European Society of Cardiology (ESC) for the coronary artery disease mortality risk evaluation. Study plan: We evaluated the patients who applied to the Gaziosmanpaşa uni faculty of medicine hospital general surgery outpatient clinic for obesity surgery and whose metabolic surgery decision was taken. Among these individuals, 30 patients (17 women) were included in the study. Preoperative cardiac evaluations, routine biochemical test results and echocardiography measurements, AFR, BI, CIMT values were determined and preoperative SCORE risk scores were calculated. In the 6th postoperative month, patients were re-evaluated with the same tests and measurements.