İskemik storoklu hastalarda karotis stenozu ile transkranial dopplerde emboli tespit oranlarının karşılaştırılması
Comparison of carotid stenosis and emboli ratios of transcranial doppler in ischemic stroke patients
- Tez No: 164170
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAY VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI -ÖZET Serebrovasküler hastalıklar kalp hastalıkları ve kanserden sonra gelen üçüncü ölüm nedeni iken özürlülük açısından bakıldığında birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca önemli ekonomik ve sosyal bir sağlık problemidir. Serebrovasküler hastalıklarda risk faktörlerinin belirlenmesi ve önlenmesi; hastaneye başvuru sayısı, yatış süresi, özürlülüğün azaltılması ve ölümlerin azaltılması için büyük önem taşımaktadır. Karotis arter stenozu, iskemik strok da son on yılda yerleşmiş bir risk faktörüdür. Bu çalışmada; iskemik serebrovasküler hastalıkta karotis arter stenozu derecesinin ve stenoza neden olan plak morfolojisinin, orta serebral arterden transkranial doppler ile mikro embolik sinyal tespitinde ve tekrarlayan strok riskinde önemini değerlendirdik. Akut iskemik strok tanılı, ön dolaşımda iskemisi ve karotis arter stenozu bulunan hastalar çalışmaya kabul edildi. Seçilen 79 hastanın (31 kadın ve 58 erkek) ortalama yaşları 68.9 ± 9.6' ydı. Karotis doppler incelemede lümenin yapısı, intimada kalınlaşma, plağın boyutları, çap daralması, plağın yüzey özellikleri, akırn yönü, akım paterni, stenoz öncesi - stenoz sonrası - stenotik segmentte pik sistolik hız ve diastol sonu hız tespit edildi. Her hastanın bilateral orta serebral arteri mikroembolik sinyal tespiti için transkranial doppler ile incelendi. Hastalar, rekürren iskemik strok için 6 aylık aralar ile değerlendirildi. En az takip süresi 6 aydı (ortalama 16 ± 6 ay). Sonuç olarak; plakların ülserasyon, hipoekojenite ve artmış stenoz oranlarının sadece arterden artere emboli kaynağının direkt göstergesi olarak kabul edilen mikroembolik sinyal bulunması riskinin artışına (sırasıyla risk artışı ve p değerleri; 31.17 kat, pO.001; 1.83 kat, pO.001; 11.49 kat, pO.001) değil, iskemik serebrovasküler olay rekürrens riskini de (sırasıyla risk artışı ve p değerleri; 8.7 kat, pO.001; 1.78 kat, pO.001; 5.25 kat, pO.001) arttırdığını ve ayrıca, her bir özelliğin de bağımsız risk faktörü olduğunu tespit ettik. 44
Özet (Çeviri)
Vn- SUMMARY COMPARISON OF CAROTID STENOSIS AND EMBOLI RATIOS OF TRANSCRANIAL DOPPLER IN ISCHEMIC STROKE PATIENTS Cerebrovascular disease is the third leading cause of death after cardiac diseases and cancer and also the first in the aspect of disability. Furthermore it is an economical and a social health problem. Determining and preventing risk factors in ischemic stroke is important for decreasing hospital admissions, morbidity, disability and mortality. Carotid artery stenosis is an established risk factor for ischemic stroke in the last decade. In this study; we evaluated the significance of the stenosis degree and morphology of the carotid plaque in cerebrovascular diseases, for detecting microembolic signals from middle cerebral artery with transcranial doppler and risk of recurrent stroke. Patients with acute stroke diagnosis having anterior circulation ischemia and carotid artery stenosis were admitted for the study. The mean age of the 79 selected patients (31 females and 58 males) was 68.9 ± 9.6. Lumen morphology, intimal thickening, plaque dimensions, diameter stenosis, plaque surface characteristics, flow direction, flow pattern, prestenotic - poststenotic and stenotic peak systolic velocity and end diastolic velocity were determined in carotid doppler examination. Each patient' s middle cerebral arteries were examined bilaterally for microembolic signal detection with transcranial doppler. Patients were evaluated for recurrent ischemic stroke on a six-monthly basis. Minimum follow-up period was 6 months (mean 16 ± 6 months). In conclusion; we determined that the ulceration, hypoechogenicity and increased stenosis ratios in plaques cause risk increase not only in detecting microembolic signals which is accepted as a direct indicator of artery to artery embolism (risk increase and p values respectively; 31.17, pO.OOl; 1.83, pO.OOl; 11.49, pO.OOl) but also, in recurrence of ischemic cerebrovascular accident (risk increase and p values respectively; 8.7, pO.OOl; 1.78, pO.OOl; 5.25, pO.OOl) and also, each feature is an independent risk factor. 45