Acil servis ünitesinde ilk kez hemodiyaliz uygulanan hastaların özelliklerinin ve hastane içi sonlanımlarının değerlendirilmesi:Tek merkez deneyimi
Evaluation of the characteristics and inside-hospital outcomes of patients entering hemodialysis for the first time in the emergency department: A single center experience
  1. Tez No: 819739
  2. Yazar: MERVE TEKİNYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ULUSAL OKYAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Amaç: Acil serviste akut intermitan hemodiyaliz uygulanan hastaların epidemiyolojileri ve sonlanımlarına ilişkin veriler kısıtlıdır. Bu hasta grubunun ve mortalite risklerini öngördürebilecek parametrelerin tanımlanması vakaların yönetimini ve sonlanımlarını iyileştirebilir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve tek merkezli çalışma için Mart 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Ünitesi'ne başvuran hemodiyaliz uygulanmasına karar verilen tüm hastalar değerlendirilmiştir. Böbrek nakli öyküsü olan, son dönem böbrek yetmezliği tanısı ile hemodiyaliz/periton diyalizi tedavi programı altındaki hastalar dışlandıktan sonra 246 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama yaşları 68.77±16.25 yıl'dır. Eşlik eden en sık kronik hastalıklar arteriyel hipertansiyon ve diabetes mellitus'dur. En sık başvuru şikayeti genel durum bozukluğu ve nefes darlığı'dır. 169 hastada solüt imbalansı, 60 hastada hipervolemi ve 17 hastada intoksikasyonlar hemodiyaliz endikasyonlarımızdır. Hastaların başvuruları ile hemodiyalizin başlatılması arasında geçen medyan süre 348 dakika'dır. 32 hasta acil serviste, 54 hasta yatırıldıkları ünitelerde hayatını kaybetmiştir. Taburcu olurken hemodiyaliz ihtiyacı devam eden vaka sayısı 30'dur. RAS blokeri kullanan hastaların taburculukta diyaliz ihtiyacı daha az saptanmıştır. Ayrıca başvuru sırasında kreatin değeri daha yüksek olan, üremik ensefalopatisi ve üremiye bağlı bulantı, kusma semptomları mevcut olan hastaların daha çok kronik hemodiyaliz hastası olduğu gözlenmiştir. İleri yaş, diyabet ve hipertansiyon varlığı, polisitemi, başvuruda hipotansiyon varlığı mortalite için bağımsız risk faktörü olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Acil serviste akut hemodiyaliz uygulanması gereken hastalar ileri yaşlı, komorbiditeleri yüksek hasta grubunu temsil eder.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Few data are available on the epidemiology and outcomes of patients undergoing acute intermittent hemodialysis in the emergency department (ED). Identification of this patient population and parameters that may predict mortality risk could improve case management and outcomes. Material and Methods: The time period chosen for this prospective and single-centre study was March 2022, to March 2023. All patients presenting to the emergency department of Diskapi Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital of the University of Health Sciences with various complaints and for whom the nephrology specialist decided to perform acute intermittent hemodialysis were evaluated. After excluding patients with a history of kidney transplantation, a diagnosis of end-stage renal disease, and ongoing hemodialysis or peritoneal dialysis treatment, 246 patients were enrolled in the study. Results: The mean age of patients was 68.77±16.25 years. The most common chronic comorbidities were arterial hypertension and diabetes mellitus. The most common complaints at presentation were poor general condition and dyspnea. Primary hemodialysis indications were solute imbalance in 169 patients, hypervolemia in 60 patients, and intoxications in 17 patients. The median time between admission to ED and the start of hemodialysis was 348 minutes. 32 patients died at ED, and 54 patients died in the departments to which they were admitted. At discharge, 30 patients were on continuous hemodialysis. The need for dialysis at discharge was found to be less in patients using RAS blockers. In addition, it was observed that patients with higher creatinine values at admission, uremic encephalopathy and uremia-related nausea and vomiting symptoms were more likely to be chronic hemodialysis patients. Advanced age, presence of diabetes and hypertension, polycythemia, and presence of hypotension at admission were determined as independent risk factors for mortality. Conclusion: Patients requiring acute hemodialysis in the ED are more common in the elderly and high comorbidities group.