III. trimester normal ve komplike gebeliklerde renkli doppler ultrasonografi ile gebelik prognozunun tayini
The sociodemografic characteristics, disease definition and survival probabilities of lung canser cases who were foolowed at the medical oncology department of a training hospital
- Tez No: 164186
- Danışmanlar: PROF.DR. İSKENDER BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
7. Özet Renkli Doppler ultrasonografi obstetrik uygulamaya, ilk kez 1977 yılında, Fitzgerald ve Drumm tarafından umblikal arterler üzerinde yapılan çalışmalarla girmiştir. Özellikle yüksek riskli gebeliklerin teşhis ve takibinde noninvaziv, güvenilir ve ümit verici bir yöntemdir. 01 Haziran 2004 - 01 Ağustos 2005 tarihleri arasında GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D.' ında randomize prospektif olarak yürütülmüş olan bu çalışmada, 28-40. gebelik haftalanndaki, 46' sı normal ve 34' ü yüksek riskli olmak üzere, toplam 80 gebe incelenmiştir. Çalışmamızda normal gebe grubunda; maternal uterin, fetal umblikal ve orta serebral arter (MCA) Doppler indeks değerleri ölçülerek, gestasyonel yaşa bağımlı değişimlerin saptanması, perinatal sonuçlarının komplike gebe grup verileri ile kıyaslanması ve kendi populasyonumuzda ki referans değerlerin oluşturulması amaçlandı. Bu grupta gestasyonel haftanın ilerlemesi ile birlikte RI ve S/D oranlarında düşüş oluştuğu gözlendi ve olguların hiçbirisinde maternal veya fetal bir problem veya komplikasyonla karşılaşılmadı. Yüksek riskli gebe grubunu ise çoğunluğu gebeliğe bağlı hipertansiyon ve intrauterin gelişme kısıtlılığı (IUGR) tespit edilen 34 olgu oluşturdu. Bunların 24' ünün Renkli Doppler değerlendirmesinde bir veya daha fazla patolojik dalga formu saptandı. Bütün gebelerden elde edilen değerler, doğum sonuçları ile karşılaştırıldı. Çalışma grubunda, Doppler parametrelerindeki patolojik dalga formu ve indeks değerleri ile, perinatal komplikasyon ve genel obstetrik sorun öngörüsündeki duyarlılık, özgüllük ve doğruluk oranları hesaplandı. Çalışmamızda; yüksek riskli gebe grubunda, umblikal arter, MCA, serebroplasental oran ve bilateral uterin arter Doppler parametrelerinin bir veya birkaçında anormallik saptanması, perinatal komplikasyon öngörüsünde %94.1 duyarlılığa, %53 özgüllüğe, %66.7 PPD, %90 NPD' e sahip olarak bulunmuştur. Genel gebelik sorunu öngörüsünde ise; %92 duyarlılık, %88.9 özgüllük, %95.8 PPD, %80 NPD oranları saptanmıştır. Bu değerler tek vasküler yapı kullanılarak yapılan değerlendirmelerden çok daha anlamlıdır. Yüksek riskli gebeliklerde, fetal umblikal, orta serebral ve bilateral maternal uterin arterin birlikte değerlendirilmesi ile uygulanacak Doppler ultrasonografi tetkiki, fetal iyiliğin tahmininde noninvaziv, hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. 73
Özet (Çeviri)
8. Yabancı Dilde Özet (Summary) Colour Doppler ultrasonography was first introduced to obstetrics in 1977, by Fitzgerald and Drumm' s studies on umblical vessels. It is a noninvazive, unstable and hopeful method, especially in diagnosing and following high risk pregnancies. In this randomised prospective study which performed in Gülhane Military Medical Faculty, 46 normal and 34 high risk, totally 80 pregnant patients were examined between 01 June 2004 - 01 August 2005. In our study, we aimed to determine the changes of Doppler indices depending on the gestational age, comparing perinatal outcomes of normal group with complicated pregnancies and calculating the average reference values of our normal pregnant population by measuring maternal uterine, fetal umblical and middle cerebral artery Doppler index values. In this group, RI and S/D indices were decreased by the progression in gestational week and neither any maternal or fetal problem nor any complication was observed in none of the cases. The majority of 34 high risk cases was formed by the patients who were diagnosed as pregnancy induced hypertension and intrauterine growth restricted fetuses. In 24 cases one or more pathologic wave forms were determined by colour Doppler investigation. The results which we obtained from all pregnant patients were compared with the delivery outcomes. In the study group, pathologic wave forms and index values in Doppler parameters and perinatal complication and general obstetric problem prescience sensitivity, specificity and predictive values were calculated. In our high risk patients, one or more abnormalities which can be observed in umblical artery, MCA, cerebroumblical ratio and bilateral uterine artery Doppler parameters has 94.1% sensitivity, 53% specificity, 66.7% positive predictive value (PPV) and 90% negative predictive value (NPV) in perinatal complication prescience. The ratios were calculated as 92% sensitivity, 88.9% specificity, 95.8% PPV, 80% NPV in general obstetric problem prescience. These values are more meaningful from the investigations which only one vascular structure is used. In high risk pregnancies the colour Doppler evaluation of fetal umblical, middle cerebral artery and bilateral maternal uterine arteries together seems to be a noninvazive, quick and unstable method. 74