Spastik diplejik serebral palsili çocuklarda duyu bütünleme programı ile konvansiyonel egzersiz tedavisinin; Spastisite, denge ve motor fonksiyona etkisi
The affect of sensory integration therapy and conventional exercise therapy on spasticity, balance and motor function with spastic diplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 518779
  2. Yazar: ATAHAN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu kontrollü deneysel çalışma spastik diplejik serebral palsili (SP) çocuklarda konvansiyonel tedavi programına eklenen duyu bütünleme tedavisinin; spastisite, denge ve motor fonksiyona etkisini araştırmak amacıyla Ocak 2018 - Haziran 2018 tarihleri arasında Lalegül Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde gerçekleştirildi. Çalışmaya 4-17 yaş arası 24 diplejik SP'li çocuk alındı; fakat 2 çocuk çeşitli nedenlerden ötürü çalışmadan çıkarıldı. Çocukların demografik ve klinik bilgileri kayıt edildi. Çalışmaya dahil edilen kontrol grubundaki 11 çocuğa sadece konvansiyonel tedavi programı uygulanırken, deney grubundaki 11 çocuğa da konvansiyonel tedavi programına ek olarak duyu bütünleme tedavisi uygulandı. Tüm hastalar 8 hafta boyunca haftada 3 gün ve günde 45 dakika olmak üzere tedaviye alındı. Spastisite düzeyi Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile, denge düzeyi Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ) ile, motor fonksiyon düzeyi Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (KMFÖ-88) ile, fonksiyonel bağımsızlık düzeyi Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) ile değerlendirildi. Her iki grupta da grup içi karşılaştırmalarda tedavi öncesi ve sonrası kalça addüktör ve fleksörler MAS değerlerinde anlamlı bir değişim görülmedi. Deney grubunda Hamstring MAS değerindeki değişim istatiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,008).
Özet (Çeviri)
This controlled experimental study was planned to investigate the effects of sensory integration therapy that added to the conventional therapy program on spasticity, balance and motor function levels of children with spastic diplegic cerebral palsy (CP) from Lalegul Special Education and Rehabilitation Center between January to June 2018. Twenty-four children with diplegic CP whose ages varied between 4 to 17 were included in this study; however 2 children were excluded from the study due to several reasons. Demographic and clinical characteristics were documented. Among the children included into the study, 11 children in the control group recevied only conventional therapy program whereas 11 children in the experimental group received sensory integration therapy added to conventional therapy program for 3 days a week and 45 minutes a day for 8 weeks. Spasticity level was evaluated by Modified Ashworth Scale (MAS), balance was evaluated by Pediatric Berg Balance Scale (PBBS), gross motor function was evaluated by The Gross Motor Function Measure-88 (GMFM-88) and level of functional independency was evaluated by The Functional Independence Measure For Children (WeeFIM). There was not an significant change in the hip flexor and adductor MAS values of both groups before and after treatment. There was a significant change in the Hamsting MAS value of experimental group (p=0,008).