Ovalbümin ile duyarlandırılmış kobay astım modelinde nitrik oksit donörleri NOC-18 ve SIN-1'in trakea düz kası üzerindeki gevşetici etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi
Examining the relaxing effects of nitric oxide donors NOC-18 and SIN-1 on the even muscle of trakea as intrevitro in the model of guinea pig asthma which has been made susceptiple with oval bumin
- Tez No: 336729
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BAĞCİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Astım patogenezinde birçok faktörün rol oynadığı, hava yollarındaki daralmanın ataklar şeklinde meydana gelen, kronik ve inflamatuar bir hastalıktır. Bu çalışmada ovalbuminle duyarlaştırılan kobaylardan izole edilen trakea preparatlarında in vitro olarak nitrik oksit donörlerinin düz kas gevşemesi üzerine olan etkileri ve bu etkilerde guanilat siklaz enziminin rolünün araştırılması amaçlandı.Çalışmamızda kullanılan 20 adet erkek kobay kontrol ve ovalbumin duyarlı olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubuna ovalbumin, kontrol grubuna salin enjeksiyonu yapıldı.Her iki gruptan elde edilen dokular Krebs-Henselit solüsyonu içeren 10 ml'lik organ banyosuna kasıcı ve gevşetici maddeler ile maruz bırakılmak için asıldı ve elde edilen yanıtlar kontrol ve Ovalbümin ile duyarlaştırılmış gruplar arasında karşılaştırıldı.Her iki grupta kobaylardan elde edilen izole trakea preparatları, submaksimal konsantrasyonda karbakol ile kasıldıktan ve dokular dengeye ulaştıktan sonra, SIN-1,NOC-18 ve Protoporfirin-9 gevşeme yanıtları kümülatif olarak alındı. Gevşemeler, Emaks ve pD2 değerleri üzerinden değerlendirildi. Kontrol ve deney grupları karşılaştırıldığında, deney gruplarında SIN-1,NOC-18 ve Protoporfirin-9 gevşeme yanıtları tüm konsantrasyonlarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldı. Deney gruplarından alınan gevşeme yanıtlarında pD2 değerinde anlamlı bir değişiklik olmadığı, Emaks değerlerindeyse anlamlı bir azalma olduğu saptandıElde ettiğimiz sonuçlar, astımda aktivitesi artan inflamatuar NOS'a (iNOS) bağlı olarak fazla miktarda oluşan NO'nun, yapısal NOS'u (cNOS) inhibe etmesine ve bunun sonucunda endojen NO'nun azalmasına ve/veya guanil siklaz enzim miktar ve /veya aktivasyonundaki azalmaya bağlı olabilir.iNOS inhibitörlerinin kullanıldığı ve guanil siklaz enzim aktivite ve miktarının ölçüldüğü daha ileri çalışmalar gerek hastalığın patofizyolojisine ışık tutmak gerekse de yeni ilaçların klinikte kullanılabilirliğinin araştırılması açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Asthma pathogenesis is a chronic and inflammatory disease occurring with the shape of attacks of the air channels? narrowing. In this research, it have studied the effects on the planned muscle loosing of the nitric oxide donors as ?in vitro? in trakea preparations isolated from cavies sensitized with ovalbumn and the role of guanylate cyclase enzyme on these effects.In our research, twenty ones male cavies, control and as sensitized with ovalbumin were separated two groups. Ovalbumin was injected to the experiment group and saline to the control group. The tissues acquired from both of two groups were hanged up to with 10 milliliter the visceral bath including Kreps-Henselit solution in order to be exposed with the straining and loosing materials and the acquired results were compared between control and sensitised with ovalbumin.SIN-1, NOC-18 and Protoporfirin-9 loosing results were acquired as cumulative after isolation treka preparations acquired from the cavies in both of two groups were strained with carbachol in submaximal consantration and the tissues reached to the balance. Loosings were evaluated over Emaks and pD2 values. When the control and experiment groups were compared, in the experiment groups SIN-1, NOC-18 and Proporfirin-9 loosings results reduced mentionably in all concentration groups relatively in the control groups. In the loosing results acquired from experiment groups, it was determined not to be any mentionable change in pD2 values, but Emaks values recorded a mentionable decrease.The results we acquired, NO occurring much quantities as related inflammatory NOS ( iNOS) rising activity in asthma can inhibit structural NOS(cNOS) and in result of this, it can depend on decrease of endogenous NO and/or guanylate cyclase enzyme quantity and/or its activation. Next research used iNOS inhibitors and measured guanylate cyclase enzyme activity and quantity will be beneficial to both lightening up pathophysiology of the disease and searching usability of new medicines in the clinic.