Farklı porselen tamir materyallerinin bağlanma kuvvetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of bond strengths of four different porclain repair kits
  1. Tez No: 164289
  2. Yazar: MEHMET RASİH VOLKAN AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
-76- ÖZET Bu çalışmada dört farklı porselen tamir materyali ile kompozite yapıştırılan feltspatik porselen ve Co-Ni alaşımı disklerin termal döngü testi uygulanmadan önce ve sonra makaslama kuvvetlerine karşı dirençlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 208 adet kompozit disk 104 adet porselen ve 104 adet metal diskle Rely X (RE), Cojet (CO), Clerafil Repair (CL), Rocatec (RO) setleriyle yapıştırıldı, örnekler 1 hafta suda bekletildikten sonra yansına 5-55°C ısı arasında 1 dakika aralıkla 5000 kez termal döngü testi uygulandı, örneklerin tamamı universal test cihazında makaslama kuvvetine karşı test edildi. Termal döngü testinin uygulanmadığı porselen grupları arasında en yüksek bağlantı direncini CL, termal döngü testinin uygulandığı gruplarda ise RO göstermiştir. Termal döngü testinin uygulanmadığı metal grupları arasında en yüksek bağlantı direncini CO, termal döngü testinin uygulandığı gruplarda ise RO göstermiştir.
Özet (Çeviri)
-77. ABSTRACT In this study the evaluation of shear strengths of four different porcelain repair kits used for bonding composite to feltspathic porcelain and Co-Ni alloy discs before and after thermocycling has been aimed. 208 composite discs were bonded to 104 porcelain and 104 metal discs with Rely X (RE), Cojet (CO), Clerafil Repair (CL) and Rocatec (RO) repair kite. Half of the samples were themnocycled between 5 to 55 °C at 1 minute intervals for 5000 times. All of the samples were tested for shear bond strength on the universal test machine. In the porcelain sample groups, CL has shown the highest shear bond strength in the non-thermocycled group and RO has shown the highest shear bond strength in the thermocycled group. In the metal sample groups, CO has shown the highest shear bond strength in the non-thermocycled group, and RO has shown the highest shear bond strength in the thermocycled group.