Akut ST yüksekliği olmayan miyokard infarktüsü tanısı erken diyagnostik belirteç olarak kalp tipi yağ asidi bağlayıcı proteinin kalitatif ölçümünün, diğer kardiyak belirteçler ile karşılaştırılması
The comparison of qualitative measurement of H-FABP as early dagnostic marker with other cardiac markers for the diagnosis of non-ST elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 164335
  2. Yazar: DEMET MENEKŞE GEREDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADİ GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET AKS'un miyokard hücresinde nekroz ile scyirli bir alt grubu olan NSTEMI, EKG'de ya hiç değişiklik olmaması ya da tipik olmayan değişiklikleri de içermesi nedeniyle tanıya ulaşmada STEMI'ya oranla biraz daha sıkıntılı bir tabloyu temsil eder. Bu nedenle NSTEMI tanısında kardiyak belirteçlerin önemi göreceli olarak daha fazladır. Günümüzde rutin olarak kullanılan belirteçler, kreatin kinaz (CK), kreatin kinaz miyokardiyal band izoenzimi (CK-MB) ve kardiyak troponinlcr'dir. Enzim veya protein yapısındaki bu belirteçler, MI tanısında son derece önemli bir yere sahip olmakla birlikte, kanda tespit edilebilecek düzeyde yükselmeleri için en az 3-4 saatlik bir süreye ihtiyaç vardır. Bu durum tanının gecikmesine neden olarak tedavinin de gecikmesine ya da tam tersi yanlış tanı nedeni ile gereksiz yere yatak işgal edilip, gereksiz tedavi uygulamalarına neden olabilmektedir. Miyokard nekrozunu takiben kanda erken dönemde yükselecek bir belirtecin bu anlamda oldukça önemli fayda sağlayacağı kesindir. Yeni yapılan çalışmalar kalpte bulunan yağ asidi bağlayıcı proteinin (K-YABP) miyokard hasarını erken dönemde gösterme potansiyeline sahip bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir Bu bilgilerin ışığı altında tasarlanan çalışmamızda, yatak başı kalitatif K-YABP ölçümünün, NSTEMI'nü erken tanıma ve dışlama kabiliyetini belirlemek için, rutin olarak kullanılan CK-MB kütle ve troponin I ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya >30 dakika süren iskemik tiple göğüs ağrısı yakınmasıyla ilk 12 saat içinde acil servise başvuran ve EKG'de ST elevasyonu bulunmayan 48 hasta alınmıştır. 24 saatlik takip sonucunda bu hastaların 24'Unde NSTEMI tanısı kesinleşmiş, kalan 24 hastada ise MI saptanmamıştır. Hastaneye başvuru saatlerine güre değişik altgruplar incelendiğinde YABP'nin erken tamda (
Özet (Çeviri)
SUMMARY The diagnosis of NSTEMI, the form of acute coronary syndromes characterised by the myocte necrosis, is harder compared to the that of STEMI since it has subtle or no ECG changes. For this reason, the significance of cardiac markers for the diagnosis of NSTEMI is relatively higher. Contemporary markers used in practice are creatine kinase (CK), creatine kinase myocardial band isoenzyme (CK-MB), and cardiac troponins. Although these markers, in the form of enzyme or protein, play a major role in the diagnosis of MI, the time needed for their rise to a detectable level in the blood is 3-4 hours. This condition can either delay the diagnosis and consequently the treatment or lead to a misdiagnosis with unnecessary hospitalisation and medical expenses.For this reason, a marker that rises rapidly following myocardial necrosis would have important benefits. Recent clinical trials have demonstrated that the myocardial fatty acid binding protein (H-FABP) can potentially be 'the marker' to detect myocardial injury at the early period of NSTEMI. In our study, designed in the guidance of these data, we compared the ability of bedside H-FABP assay with traditional CKMB mass and cTnl, in concluding or excluding the diagnosis of NSTEMI. 48 patients presenting within the 12 hours of typical (ischemic) angina pectoris lasting longer than 30 minutes, without ST segment elevation on the ECG are included in the study. After 24 hours of observation period, NSTEMI was verified in 24 of the patients and no myocardial necrosis was detected in the other 24.