Corti organı frekans seçiciliğinde dış tüylü hücrelerin rolü
The role of outer hair cells in frequency selectivity of the organ of corti
  1. Tez No: 242744
  2. Yazar: ERDOĞAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Physiology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kohleanın frekans ayırımında baziler membran vibrasyonlarından ziyade dış tüylü hücre motilitesinin primer rol oynadığı hipotezini kurduk. Hayvan Çalışmaları Yerel Etik Komitesi onayı aldıktan sonra çalışmayı üç bölümde gerçekleştirdik. Bilateral normal işitmesi olan 22 kobay çalışmaya alındı. Birinci evrede (n=5) saf ses akustik (1 kHz ve 3 kHz) uyaran varlığında spontan otoakustik emisyon kayıtları yaptık. İkinci evrede (n=6) aynı işlemi dış tüylü hücre efferent blokeri olan intraperitoneal apamin uygulaması öncesi ve sonrasında tekrarladık. Son bölümde (n=11), saf ses akustik travma oluşturduk (1 kHz (G1, n=4) ve 8 kHz (G8, n=4) grupları ve bir kontrol grubu (kontrol, n=3). Tüm kobaylar bilateral otoskopik muayene ve timpanometri, işitsel beyinsapı yanıtları, spontan, transient ve distortion product otoakustik emisyon testleri de dahil olmak üzere odyolojik değerlendirmeye alındı. Sonra, eşzamanlı kontralateral saf ses uyaran varlığında spontan emisyon kayıtları yapıldı. Akustik travma için G1 ve G8 grupları 20 dakika süreyle 120 dB sese maruz bırakıldı. Kontrol grubunda akustik travma yapılmadı.
Özet (Çeviri)
We hypothesized that outer hair cell motility rather than basilar membrane vibrations plays the primary role in frequency discrimination of cochlea. After obtaining approval of Local Ethics Committee for Animal Studies, we conducted our study in three sections. Twenty-two guinea pigs with normal bilateral hearing were included. In the first section (n=5) spontaneous otoacoustic emission recordings were performed in the presence of pure-tone acoustic (1 kHz and 3 kHz) stimuli. Second phase (n=6) included the same procedure before and after intraperitoneal apamin treatment, an efferent blocker of outer hair cells. In the last section (n=11), we conducted pure-tone acoustic trauma (1 kHz (G1,n=4) and 8 kHz (G8,n=4) groups and a control group (Control, n=3). All animals underwent to bilateral otoscopic examination and audiologic evaluation including 1000Hz probe-tone tympanometry, auditory brainstem response audiometry, spontaneous otoacoustic emission, transiently evoked otoacoustic emission and distortion product otoacoustic emission tests. Then, Spontane Otoacoustics Emissions recordings were performed in left ear in the presence of simultaneous contralateral pure tone stimuli. Right ears of G1 and G8 groups were exposed to acoustic trauma for 20 minutes at 120 dB HL and 1000Hz and 8000Hz pure-tone, respectively. Control group was not exposed to acoustic trauma.