Şap virüsü ile enfekte ve aşılı danalarda serum protein elektroforezi
Serum protein electrophoresis of calves infecdet with and vaccinated against foot and mounth disease
- Tez No: 164384
- Danışmanlar: PROF.DR. ULVİ REHA FİDANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Şap Virusu İle En f ekte ve Aşılı Danalarda Serum Protein Elektroforezi Şap hastalığı bütün geviş getiren çift tırnaklı hayvanlar ile domuzlarda görülen akut, ateşli ve bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Şap hastalığına ilişkin araştırmalar genel olarak hücre kültürleri ile gerçekleştirilen çalışmalardır. Şap hastalığına yakalanan hasta hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar ise son derece azdır. Bu çalışmada, sağlıklı, şap hastalıklı ve şap hastalığına karşı aşılanmış danalarda serum protein elektroforezi ile albumin, alfa- 1 -globulin, alfa-2-globulin, beta-globulin ve gama-globulin düzeyleri belirlenmiş ve hastalığın protein metabolizması ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Danaların hepsi şap virüsü ile enfekte edilmeden ve aşılanmadan önce sağlıklı grubu oluşturmuşlardır. Daha sonra danaların 10 adeti Oı tipi şap virüsü ile enfekte edilerek hastalıklı grubu, 10 adeti ise Oı tipi şap virüsüne karşı aşılanarak şap hastalığına karşı aşılı grup oluşturulmuştur. Danalardan alman kan serumu örneklerinde toplam protein tayini biuret metodu ve serum protein elektroforezi ise agaroz-jel elektroforez yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum Protein Electrophoresis of Calves Infected With and Vaccinated Against Foot and Mouth Disease Foot and mouth disease is an acute, feverish and contagious viral infection that can be seen in all ruminating double nailed animals and pigs. Studies on this disease are generally based on cell cultures. The number of researches on animals that have actually contracted the disease are very few. In this project, serum electrophoresis and alpha- 1 -globulin, alpha-2-globulin, beta-globulin and gamma-globulin levels of sick and vaccinated cows are determined. The aim of the study was to investigate the relationship between the disease and protein metabolism. Healthy group consists of the cows that haven't infected with disease or vaccinated. Then, 10 of the cows were infected with Oi type virus and formed the sick group and 10 was vaccinated against Oi type virus and formed the vaccinated group. The overall protein determination of the blood plasma samples taken from the cows was made by using biuret method and the plasma protein electrophoresis of the same samples was made by using agarose-gel electrophoresis method.